Spotkania z polskimi autorami na Międzynarodowej Wystawie Książek w Tajpej

Spotkania z polskimi autorami na Międzynarodowej Wystawie Książek w Tajpej

Spotkania z polskimi autorami na Międzynarodowej Wystawie Książek w Tajpej

Udostępnij

Na tegorocznej Międzynarodowej Wystawie Książek w Tajpej Instytut Książki organizuje łącznie sześć spotkań. Ich bohaterami jest dwójka polskich autorów – ilustratorka Iwona Chmielewska i reporter Paweł Pieniążek.

Iwona Chmielewska jest jedną z najbardziej cenionych ilustratorek na świecie, której twórczość cieszy się wielką popularnością na Tajwanie. Z kolei Paweł Pieniążek będzie podczas targów w Tajpej promował swój reportaż „Opór. Ukraina wobec rosyjskiej inwazji”, który w listopadzie ukazał się na Tajwanie nakładem wydawnictwa Acropolis, publikującego również m.in. książki popularnego na Tajwanie Witolda Szabłowskiego, gościa zeszłorocznej edycji imprezy.

Dziś odbyły się dwa spotkania – po jednym z każdym z autorów. O 10:30 miało miejsce spotkanie z Iwoną Chmielewską, które poprowadziło polsko-tajwańskie małżeństwo – Mikal i Shikha. Frekwencja była duża, na spotkaniu nie zabrakło tajwańskich fanów polskiej autorki. Z kolei o 15:30 lokalnego czasu odbyło się spotkanie z Pawłem Pieniążkiem poprowadzone przez Nee Ni – studentkę nauk politycznych uniwersytetu National Taiwan University (NTU). Dotyczyło ono wojny w Ukrainie i poświęconej jej książki Pieniążka „Opór. Ukraina wobec rosyjskiej inwazji”, która niedawno ukazała się na tajwańskim rynku. 

Dodatkowo w sobotę 24 lutego o 11:45 odbędzie się spotkanie pt. „Jak opowiadać dzieciom o trudnej historii” z udziałem Iwony Chmielewskiej, które będzie dotyczyło m.in. twórczości Janusza Korczaka oraz – o 13:00 – spotkanie promujące książkę Pawła Pieniążka, poprowadzone przez Shih Han Hung, redaktora wydawnictwa Acropolis.

Z kolei w niedzielę 25 lutego o godzinie 14:15 Paweł Pieniążek porozmawia o wojnie w Ukrainie z Shih Han Hung oraz dziennikarzem magazynu „The Reporter”, zaś o godzinie 18:00 Iwona Chmielewska poprowadzi warsztaty międzypokoloniowe związane tematycznie z jej książką „Kłopot”, która została wydana i wciąż jest dostępna na Tajwanie.

Instytut Książki przygotował z okazji tegorocznej edycji Międzynarodowej Wystawy Książek w Tajpej polskie stoisko o powierzchni 36 m kw. (projekt: ASC Studio). Goście imprezy mogą na nim znaleźć m.in. książki z ostatnich katalogów przygotowanych przez IK dla wydawców z zagranicy (w tym z „New Books from Poland” i „Polish Books for Children & Young Adults”) i polskie książki w języku chińskim tradycyjnym wydane w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND.

Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku Polska była gościem honorowym Międzynarodowej Wystawy Książek w Tajpej. Tegoroczna obecność ma za zadanie utrwalać efekty zeszłorocznej imprezy i jest ostatnim akordem trzyletniego programu Instytutu Książki mającego na celu popularyzację polskiej literatury w Tajwanie i, szerzej, w Azji Wschodniej.

Głównym organizatorem polskiego stoiska był Instytut Książki we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza i Biurem Polskim w Tajpej. Odwiedzający imprezę mogli spotkać się m.in. z Andrzejem Sapkowskim, Witoldem Szabłowskim i Stanisławem Łubieńskim, poezję reprezentowała Marzanna Bogumiła Kielar, komiks Bartosz Sztybor, a książkę dziecięcą Marianna Oklejak i Piotr Socha. W ramach wydarzeń towarzyszących odbyły się także m.in. warsztaty plastyczne dla dzieci oraz prezentacje kulinarne wraz z degustacją polskich potraw.

***

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Polska gościem honorowym Międzynarodowej Wystawy Książek TIBE 2023 w Tajpej (działania utrwalające)”.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się