Spotkanie autorskie "Moja misja wojenna", Klementyny Mańkowskiej

Spotkanie autorskie "Moja misja wojenna", Klementyny Mańkowskiej

Spotkanie autorskie "Moja misja wojenna", Klementyny Mańkowskiej

Udostępnij

Pałac Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze oraz Dom Wydawniczy REBIS zapraszają na spotkanie autorskie związane z premierą nowego wydania książki "Moja misja wojenna" Klementyny Mańkowskiej. Postać Klementyny Mańkowskiej związana jest w sposób szczególny zarówno z samą Winną Górą, jak i patronem instytucji Pałac Dąbrowski.

Spotkaniu będzie towarzyszyć rozmowa z hrabią Krzysztofem Mańkowskim, synem Klementyny Mańkowskiej. Na miejscu będzie można także nabyć własny egzemplarz książki podpisany przez hrabiego Mańkowskiego.

Gdzie: Pałac Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze, Winna Góra 11, 63-000 Środa Wielkopolska.

Kiedy: 26 maja 2022 r., godzina 17:30.

Nota o książce:

O nowym wydaniu książki "Moja misja wojenna":

Spisane przez Klementynę Mańkowską w latach osiemdziesiątych sensacyjne wspomnienia poznali najpierw czytelnicy we Francji i Niemczech, zanim w 2003 roku po raz pierwszy ukazały się w Polsce w bardzo ograniczonym nakładzie. Nowe wydanie Mojej misji wojennej zawiera wstęp syna autorki, Krzysztofa Mańkowskiego, napisany specjalnie do tej edycji, oraz wiele zdjęć z rodzinnego archiwum. Książka została wydana nakładem Domu Wydawniczego REBIS.

Hrabina Klementyna Mańkowska była spokrewniona z najznamienitszymi polskimi rodami. Wyrzucona przez Niemców w grudniu 1939 roku z pałacu w Winnogórze, uciekła z dziećmi z transportu i trafiła do Warszawy. Tam wstąpiła  do wciąż jeszcze owianej aurą tajemnicy organizacji Muszkieterów. Dzięki swoim kontaktom, także z arystokratami niemieckimi, oraz „aryjskiej” urodzie, już wkrótce zaczęła zdobywać  bezcenne informacje wywiadowcze. W czerwcu 1940 roku zamieszkała na wyspie Noirmoutier na wybrzeżu Atlantyku. Pracując w niemieckiej komendanturze, dostarczała Muszkieterom dalsze bezcenne materiały, m.in. o planie „Barbarossa”. Po dłuższej obserwacji skontaktował się z nią wysoki rangą przedstawiciel Abwehry – Mańkowska przypuszczała, że był to sam Canaris – by przekazała aliantom informację o opozycji wobec Hitlera. Gdy po wielu perypetiach Mańkowska dotarła do Londynu, musiała stawić czoło nowym niebezpieczeństwom: Anglicy podejrzewali, że jest agentką Abwehry, a generał Sosnkowski ostrzegł, że może paść ofiarą zamachu II Oddziału AK.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Link do wydarzenia na Facebooku: kliknij tutaj.

Serdecznie zapraszamy,

Pałac Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze oraz Dom Wydawniczy REBIS


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się