stand-up literacki,  "Ferdydurke, albo miny i pupy"

stand-up literacki, "Ferdydurke, albo miny i pupy"

Stand-up Literacki "Ferdydurke, albo miny i pupy"- epizod 2 Big Book Cafe

Udostępnij

Powracamy z jednym z ulubionych wydarzeń naszej publiczności - Stand-upem Literackim. W drugim sezonie cyklu, zaglądamy do książek wszech czasów, przypominamy m.in. "Tango Mrożka, "Ferdydurke" Gombrowicza czy "Potop" Sienkiewicza. Tym razem zadaniem zaproszonych pisarzy będzie literacka parafraza wybranego dzieła - Ferdydurke, albo miny i pupy.

Po brawurowym „Tangu, czyli raporcie o stanie świata” w wykonaniu Wojciecha Kuczoka, Antoniego Pawlickiego, Rafała Królikowskiego oraz duetu RadexBisz przyszedł czas na kolejnego awangardowego klasyka. W maju nasi stand-uperzy biorą na warsztat „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza.

W piątek 25 maja, o godz. 20.00 na scenie stand-upowej w Big Book Cafe wystąpią pisarze Sylwia Kubryńska i Jakobe Mansztajn, którzy podejmą wyzwanie, by przełożyć Gombrowicza na nasze tu i teraz. Pisarze, za Gombrowiczem będą się zastanawiać: czy jesteśmy zdolni do zachowania odrębności i autentyczności? Czy potrafimy się bronić przed codziennymi przymusami? Czy każdy z nas musi mieć swojego profesora Bladaczkę? Pisarzom towarzyszyć będą aktor Janusz Chabior, który przypomni kultowe fragmenty „Ferdydurke” oraz improwizujący na żywo do tekstu Gombrowicza muzyk Leski.

„Ferdydurke” podobnie jak mrożkowskie Tango, to utwór, który się nie zestarzał. Posługując się literacką groteską, porusza jedne z najbardziej gorących tematów naszej współczesności. Autor skłania nas bowiem do przyjrzenia się temu, w jaki sposób funkcjonujemy w sformalizowanym społeczeństwie oraz drwi z ciągłego odbijania się od kolejnych form i masek. Stworzeni przez Gombrowicza Józio Kowalski, Miętus, Syfon i profesor Pimka to karykaturalne odbicia nas samych – upupianych, przyjmujących ograne pozy i niezdolnych do wyjścia poza schematy.

 

Stand-up literacki. Co to takiego?
Pisarski eksperyment z publicznością, oryginalny cykl występów na żywo, podczas których autorzy próbują sił w roli performerów i wygłaszają komentarze do rzeczywistości. Co miesiąc na scenie stand-upowej Big Book Cafe pojawiają się kolejni artyści.

Literacki stand-up daje twórcom możliwość podzielania się prywatnymi fascynacjami, a także zmierzenia się z własną twórczością na oczach czytelników. Autorzy podejmują wyzwanie – wychodzą zza biurek i wcielają się w role performerów.

Pierwszy sezon, realizowany w 2017 roku odbywał się pod hasłem „Pisarze komentują świat”. Zaproszeni autorzy mówili o literaturze, terroryzmie, Polsce współczesnej, feminizmie, a nawet języku polskim. Ich wystąpienia miały smak słodko-gorzki.

W rozpoczynającej się właśnie drugiej odsłonie, do pisarzy dołączają aktorzy i muzycy, aby prezentować publiczności osobiste przemyślenia o polskich „Książkach wszech czasów”.

Czy jesteśmy w ogóle zdolni do zachowania autentyczności? Czy umiemy się bronić przed codziennymi przymusami? Przyjdźcie posłuchać artystów drugiego literackiego stand-upu z serii „Książki wszech czasów”.

Ferdydurke, albo miny i pupy
Sezon 2, epizod #2
piątek, 25 maja, godz. 20.00
Wejściówki (w cenie 15 zł) do nabycia w Big Book Cafe (Dąbrowskiego 81) oraz on line.

 

 

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się