Stephen Hawking

Stephen Hawking

Stephen Hawking nie żyje

Udostępnij

Jeden z największych umysłów w historii zmarł w środę, 14 marca 2018 roku. O śmierci Stephena Hawkinga poinformowały jego dzieci.

Stephen Hawking był najsłynniejszym współczesnym naukowcem na świecie i jednym z najbardziej znanych w historii. Był m.in. profesorem matematyki i fizyki teoretycznej na Uniwersytecie Cambridge. Jako fizyk teoretyczny sformułował wiele przełomowych teorii naukowych, przede wszystkim z dziedziny astrofizyki. Jednym z jego największych osiągnięć jest kwantowa teoria ciążenia. Jako astrofizyk i kosmolog badał czarne dziury i teorię Wszechświata. Był autorem głośnej książki „Krótka historia czasu”, która uczyniła z niego rozpoznawalną postać także w popkulturze. Ksiązża rozeszła się w 10 mln egzemplarzy na całym świe. Cechował się wyjątkowym poczuciem humoru i ponadprzeciętną inteligencją.
Hawking był częściowo sparaliżowany i poruszał się na wózku inwalidzkim, a ze światem porozumiewał się za pomocą syntezatora mowy.  Od przeszło 50 lat zmagał się ze stwardnieniem zanikowym bocznym.

Internauci z całego świata składają rodzinie zmarłego kondolencje. Szybko dostrzeżono, że Hawking zmarł w rocznicę urodzin Alberta Einsteina. 14 marca obchodzony jest także dzień liczby Pi. Warto zacytować jedno z jego powiedzeń: "Istnieje fundamentalna różnica pomiędzy religią, która jest oparta na autorytecie, i nauką, która jest oparta na obserwacji i rozumowaniu. Nauka zwycięży bo się sprawdza".

Książki Hawkinga w Polsce publikowały wydawnictwa: Dom Wydawniczy REBIS, Prószyński Ska, Zysk i Ska, PWN


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się