"Biografie ulic" , prof. Jacek Leociak

"Biografie ulic" , prof. Jacek Leociak

W Domu Spotkań z Historią: "Biografie ulic" - premiera książki prof. Jacka Leociaka

Udostępnij

Premiera książki i audiobooka odbędzie się 16 marca (piątek) o godz. 18.00 w Domu Spotkań z Historią. Spotkanie z autorem książki, prof. Jackiem Leociakiem, poprowadzi Beata Chomątowska, pisarka, dziennikarka, współzałożycielka oraz prezeska Stacji Muranów. Fragmenty książki przeczyta Michał Sieczkowski, którego głos można usłyszeć także na audiobooku.

Sienna, Krochmalna, Chłodna, Leszno, Nalewki, Nowolipie, Nowolipki, Karmelicka, Smocza, Miła, Niska, Stawki – dwanaście warszawskich ulic, tętniących życiem, niegdyś miejsce pracy i zamieszkania warszawskich Żydów, których kultura i obyczaje nadawały tej części miasta swoisty, odrębny charakter. To właśnie bohaterowie najnowszej książki prof. Jacka Leociaka Biografie ulic. O żydowskich ulicach Warszawy: od narodzin po Zagładę. W dwunastu obszernych esejach Jacek Leociak tworzy historyczny portret dzielnicy północnej, opowiadając jej dzieje poprzez losy ludzi. Przywołuje wielowiekową historię ulic od czasów najwcześniejszych, przez kolejne stulecia, okres międzywojenny, czas getta i Zagłady aż po dzień dzisiejszy. Tak powstaje pełna „biografia” ulic – autorski przewodnik po dawnej dzielnicy żydowskiej.

Biografie ulic to połączenie autorskiego przewodnika, eseju historycznego i antologii tekstów źródłowych w bogato ilustrowanej szacie graficznej. Autor korzysta z archiwalnych dokumentów, świadectw i relacji (Archiwum Państwowe w Warszawie, Archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, Archiwum Yad Vashem, relacje oral history z USC Shoah Foundation Institute i inne), literatury varsavianistycznej, prasy przedwojennej.Cennym materiałem źródłowym są także zdjęcia oraz opracowania kartograficzne.

Biografie ulic to kontynuacja projektu z 2011 roku pt. Spojrzenia na warszawskie getto poszerzona o sześć kolejnych ulic (Sienna, Chłodna, Nowolipki, Smocza, Niska, Nalewki), a także uzupełniona o e-book i audiobook. Fragmenty książki czytają aktor Michał Sieczkowski, autor książki Jacek Leociak oraz autor posłowia Marek Bieńczyk. 

Więcej szczegółów w załączeniu wraz z pakietem prasowym do wykorzystania. Zapraszamy na spotkanie i bardzo prosimy o zapowiedź.

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/1340290426076009/

 
Książka objęta patronatem: TOK FM, Gazeta Wyborcza, Midrasz, Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ”.


Biografie ulic. O żydowskich ulicach Warszawy: od narodzin po Zagładę

Autor: Jacek Leociak

Posłowie: Marek Bieńczyk

Wydawca: Dom Spotkań z Historią

 

Audiobook czyta: Michał Sieczkowski (aktor), Jacek Leociak (autor książki), Marek Bieńczyk (autor posłowia)

16 marca (piątek) godz. 18.00

Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, Warszawa

Wstęp wolny


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się