Trzy wspaniałe albumy od wydawnictwa Jedność
Kieleckie wydawnictwo Jedność znane jest również ze wspaniałych wydawnictw albumowych. Między innymi trzy z nich uznaliśmy za znakomite prezenty pod choinkę nawet dla najbardziej wybrednych koneserów.
Wilno, Ryszard Jan Czarnowski, Eugeniusz Wojdecki
O ile większość miast, świecących jak drogie kamienie w koronie dawnej Rzeczypospolitej, poszczycić się może jedną jedyną legendą założycielską, o tyle Wilno ma ich nadmiar. Nawiązując do początkowych wywodów autorów, możemy powiedzieć, że książka ta traktowała będzie o mieście – stolicy bałtyckich legend. Brzmi to może niezwykle egzaltowanie i ociera się o grafomanię, ale jak wiadomo… w każdej legendzie jest źdźbło prawdy. Każdemu, kto odwiedza Wilno, jawi się ono jako perła baroku poprzetykana gdzieniegdzie spóźnionym, do zachodniej Europy, gotykiem. Upstrzone wielością kamienic nie ma centralnego rynku, który dla lokowanych wówczas miast wyznaczał jestestwo, punkt odniesienia. Spotykamy natomiast liczne ślady sięgania do wzorców antycznych, czego doskonałym przykładem jest chociażby miejscowa katedra. Autorzy, opracowując ten niezwykły album, wykonali tytaniczną pracę. Uraczyli nas mnóstwem informacji, znanych i nieznanych epizodów z dziejów miasta i życia wielkich jego mieszkańców. Zostały zaprezentowane w sposób bezpretensjonalny, autentyczny, często ‘od serca’.
Opowieść panów, Czarnowskiego i Wojdeckiego czyta się jednym tchem, choć jej rozmiary są ogromne. W żadnym razie ta pięknie ilustrowana książka nie jest przewodnikiem po Wilnie. Najważniejsze jest co innego. To wolna od poprawnościowych wymogów, zwarta historia miłosna: o uczuciu do ojczyzny, tradycji, historii, do wszystkiego, co tak pięknie gra nam czasem w duszy (z recenzji, Krzysztof Masłoń).
Ryszard Jan Czarnowski – pisarz, teoretyk sztuki, grafik. Działacz drugoobiegowego ruchu wydawniczego w PRL, za co został uhonorowany, przez Ministra Kultury i Sztuki RP, odznaczeniem Zasłużonego Działacza Kultury. Autor opracowań na ten temat, m.in.: „Lwów. Legenda zawsze wierna” oraz „Lwów – sacrum et profanum”, „Lwów. Dzieje miasta”
Eugeniusz Wojdecki – założyciel i wydawca „podziemnego” wydawnictwa LOGOS. Za działalność wydawniczą odznaczony przez Ministra Kultury i Sztuki odznaczeniem Zasłużonego Działacza Kultury. Ciekawy świata podróżnik, fotografik i filmowiec. Każda jego podróż to tysiące zdjęć, godziny filmów i nowe breloki, do liczącej ponad trzy tysiące egzemplarzy kolekcji.
Odbiorcy
– miłośnicy historii Polski
– amatorzy turystyki
– osoby wrażliwe na piękno architektury i sztuki
Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę
Autorzy starali się skupić na najważniejszych wydarzeniach z historii Wilna, tematach zupełnie nieznanych, bądź zapomnianych. Jednocześnie obdarzyli swoją publikację bogatym wachlarzem ilustracji: fotografii, dokumentów, reprodukcji malarstwa i grafik. Jest to zatem pierwsze tak szerokie ujęcie dziejów Wilna zawarte w formie gawędy, dalekie od sztampy trudnych do przyjęcia opracowań naukowych pisanych ex cathedra.
Tytuł: Wilno
Autorzy: Ryszard Jan Czarnowski, Eugeniusz Wojdecki
Seria: Historia
Gatunek,album
Wydawca: wydawnictwo Jedność
Miejsce i rok wydania: Kielce 2016
Wydanie: I
Objętość: 416 stron
Format: 200x265 mm
Oprawa: twarda, kolorowe ilustracje, kredowy papier, złocenia
ISBN: 978-83-7971-339-4
EAN: 9788379713394
Cena katalogowa: 89.00
Cena u Wydawcy: 58, 00 zł
Podoba,mi się, kupuję:
Przeczytaj recenzję:
http://historykon.pl
https://histmag.org
http://www.granice.pl
2. Lwów, Ryszard Jan Czarnowski, Eugeniusz Wojdecki
NAJLEPSZA KSIĄŻKA HISTORYCZNA. NAGRODA W PLEBISCYCIE "HISTORIA ZEBRANA" 2015
Jedyne takie miasto, jeden taki album…
Lwów. Cokolwiek by napisać na dopełnienie tego magicznego dla wielu Polaków słowa, pozostanie w cieniu nazwy miasta.
Otrzymują Państwo książkę, która nie tylko na Kresowiakach zrobi jak sądzę wrażenie. Niech Czytelnika nie zwiedzie jej pokaźna objętość. Bo książkę pochłoną z łatwością, pisana i ilustrowana jest bowiem dla gustu i percepcji każdego. Autorzy wykonali tytaniczną pracę. Uraczyli nas mnóstwem informacji, znanych i nieznanych epizodów z życia miasta i Wielkich Lwowiaków. Zatrzymali się dłużej w wielu świętych dla Polaków miejscach, jak choćby Cmentarz Łyczakowski i towarzyszący mu Panteon Orląt. Dzieje miasta ukazane zostały w sposób bezpretensjonalny, autentyczny, często „od serca” – jak w zwykłych rozmowach, przeprowadzanych na wspólnym spacerze ulicami Miasta Semper Fidelis” (Jan Wojciech Wingralek).
Szczególnej urody to książka, niezależnie bowiem od warstwy merytorycznej, historycznej czy narracyjnej, przykuwa uwagę wspaniałą ikonografią… dzięki czemu nie tylko czyta się,
ale i ogląda ją z ogromną przyjemnością. (z recenzji, Krzysztof Masłoń)
Każdy kamień „zawsze wiernego” miasta ,każda kamienica i dzieło sztuki jest świadectwem polskiej tradycji i kultury. Szczerze polecam czytelnikom książkę Lwów-dzieje miasta. Jest to dzieło, które niewątpliwie poruszy serca nie tylko współczesnych Polaków, ale i tych, którzy przyjdą po nas. (z recenzji, prof. zw. dr hab. Czesław Partacz)
Ryszard Jan Czarnowski – pisarz, teoretyk sztuki, grafik. Działacz drugoobiegowego ruchu wydawniczego w PRL, za co został uhonorowany, przez Ministra Kultury i Sztuki RP, odznaczeniem Zasłużonego Działacza Kultury. Autor opracowań na ten temat, min. „Lwów. Legenda zawsze wierna” oraz „Lwów – sacrum et profanum”.
Eugeniusz Wojdecki – założyciel i wydawca „podziemnego” wydawnictwa LOGOS. Za działalność wydawniczą odznaczony przez Ministra Kultury i Sztuki odznaczeniem Zasłużonego Działacza Kultury. Ciekawy świata podróżnik, fotografik i filmowiec. Każda jego podróż to tysiące zdjęć, godziny filmów i nowe breloki, do liczącej ponad trzy tysiące egzemplarzy kolekcji.
Więcej na stronie: www.lwow.jednosc.com.pl
Odbiorcy:
– miłośnicy historii Polski
– amatorzy turystyki
– osoby wrażliwe na piękno architektury i sztuki
Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę?
Autorzy starali się skupić na najważniejszych wydarzeniach z historii Lwowa, tematach zupełnie nieznanych, zapomnianych bądź – nie bójmy się tego powiedzieć – z powodów stricte geo politycznych wykreślanych ze świadomości kolejnych pokoleń Polaków. Jednocześnie obdarzyli swoją publikację bogatym wachlarzem ilustracji: fotografii, dokumentów, reprodukcji malarstwa i grafik – album zdobią 752 ilustracje. Jest to zatem pierwsze tak szerokie ujęcie dziejów Lwowa zawarte w formie gawędy, dalekie od sztampy trudnych do przyjęcia opracowań naukowych pisanych ex cathedra.
Tytuł: Lwów
Autor/Autorzy: Ryszard Jan Czarnowski, Eugeniusz Wojdecki
Seria: Historia
Gatunek: album
Wydawca: wydawnictwo Jedność
Miejsce i rok wydania: Kielce 2015
Wydanie: I
Objętość: 400 stron
Format: 200x265 mm
Oprawa: twarda, blisko 800 kolorowych ilustracji: fotografii, dokumentów, reprodukcji malarstwa i grafik, kredowy papier
ISBN: 978-83-7971-144-4
EAN: 97883797114444
Cena katalogowa: 89, 00 zł
Cena u Wydawcy: 58, 00 zł
Podoba mi się, kupuję:
Przeczytaj wywiad z autorami:
http://prawy.pl
Przeczytaj recenzje:
http://rebookblog.blogspot.com
http://kulturalia.lca.pl
http://www.jednodniowka.pl
http://www.damitv.pl
http://histmag.org
http://www.granice.pl
http://histmag.org/Znamy-najlepsze-ksiazki-historyczne
http://sztukater.pl/
Zobacz relację ze spotkań autorskich:
http://portalik24.pl
Ikona. Podręcznik malarstwa ikonowego i ściennego, Aidan Hart
Ikona jest „bramą, która otwiera się na ogród równie rzeczywisty, co ten świat” – przekonuje nas Aidan Hart, wybitny ikonopisarz prawosławny i profesor. Jest spotkaniem twarzą w twarz z przedstawioną na niej osobą. Dlaczego więc ikony wydają się nam często zbyt tajemnicze? Jak artysta powinien je tworzyć, by umożliwić to spotkanie? Autor, który wcześniej szukał odpowiedzi na te pytania w klasztorze Iviron na górze Athos, postanowił wyjść nam naprzeciw i ofiarować kompendium wiedzy na temat tworzenia ikon i malowania fresków. Czytamy więc m.in. o obróbce i gruntowaniu podobrazi, złoceniu, przygotowywaniu pigmentów, tynkowaniu czy technikach malarstwa temperowego, ale zawsze w powiązaniu z duchową i liturgiczną funkcją ikony. Bezpośredni gawędziarski styl i dzielenie się długoletnim doświadczeniem sprawiają, że lektura książki wprowadza w klimat bezpośredniego obcowania z mistrzem. W ten oto sposób brama uchyla swe podwoje.
Aidan Hart jest profesjonalnym ikonopisarzem, tworzy, posługując się techniką tempery i fresku, a także rzeźbi w kamieniu oraz w drewnie. Uczył się sztuki pisania ikon w Wielkiej Brytanii, Rosji i w Grecji na górze Athos, gdzie spędził dwa lata w klasztorze Iviron. Jest dobrze znany zarówno w Ameryce Północnej, jak i w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Jego prace znajdują się w siedemnastu krajach, wiele z nich zdobi świątynie prawosławne. W 2009 r. założył Wydział Malarstwa Ikonowego i Ściennego na utworzonej przez księcia Karola The Prince’s School of Traditional Art, gdzie do dziś prowadzi zajęcia. Mieszka w Shropshire z żoną i dwojgiem dzieci.
Bogato ilustrowany podręcznik, zawierający 450 barwnych fotografii (w dużej części obrazów samego autora) oraz 180 rysunków, prezentuje szczegółowo warsztat techniczny malarza ikonowego w szerokim kontekście teologicznym, liturgicznym i historycznym. Tradycja podręczników malarstwa ikonowego, sięgająca ruskich podlinników i greckiej XVIII-wiecznej Hermenei, ma swoje liczne kontynuacje w wielojęzycznej literaturze współczesnej. Nie znam jednak w całej literaturze światowej podręcznika równie wszechstronnego i kompetentnego, jak książka Aidana Harta. (z recenzji ks. bp Michał Janocha)
Niniejsza książka jest współczesnym zapisem praktyki malowania ikon, tworzenia ikonostasu, malarstwa ściennego i fresków, która łączy wiele fascynujących wskazówek na takie tematy jak pigmenty, werniksowanie, złocenie z informacjami o historii i komentarzami objaśniającymi symbolikę kolorów oraz konstrukcji obrazu. Aidan wyjaśnia nam, jak malować i jak rozumieć ikony, oraz przybliża ponadczasowe zasady ich tworzenia. (z Przedmowy Karola, JKW Księcia Walii)
Publikacji tej nie sposób nie przyjąć z wielką z radością. Książka ta otwiera przed czytelnikiem nowe aspekty dawnej (i jednocześnie wiecznie młodej) sztuki tworzenia ikon. Jest też niewątpliwie wyjątkowa ze względu na jej autora. Jest to propozycja nie tylko dla osób tworzących ikony i freski, ale i dla szerokiej rzeszy odbiorców, którzy przez szczegóły techniczne chcą głębiej pojąć przesłanie dzieła. Współczesny świat potrzebuje sztuki, która sprawia, że wychodzimy poza codzienność, i ukazuje ten świat w świetle przemienienia Pańskiego. (z rec. Irina Jazykowa)
Odbiorcy:
– początkujący ikonopisarze poszukujący przewodnika w nauce i profesjonalni twórcy ikon
– artyści tworzący techniką tempery jajecznej, fresku lub secco
– wszyscy zainteresowani sztuką ikonową, zajmujący się nią zawodowo, jak i prywatnie.
Dlaczego warto nabyć tę książkę?
– jest wszechstronnym podręcznikiem poświęconym sztuce ikonowej, wprowadzającym Czytelnika krok po kroku w tajniki najtrudniejszej ze sztuk
– jest źródłem wiedzy na temat teologii i historii ikony, symboliki dzieł sztuki ikonowej, dzięki czemu pozwala lepiej je zrozumieć.
Tytuł: Ikona. Podręcznik malarstwa ikonowego i ściennego
Autor: Aidan Hart
Przekład: Ewa Agata Malaga
Seria: Sztuka
Gatunek: podręcznik
Wydawca: wydawnictwo Jedność
Miejsce i rok wydania: Kielce 2015
Wydanie: I
Objętość: 456 stron
Format: 275x225 mm
Oprawa: twarda z obwolutą, kolorowe ilustracje, ryciny
ISBN: 978-83-7971-076-8
EAN: 9788379710768
Cena katalogowa: Cena: 130.00zł
Cena u Wydawcy: 84.50 zł
Podoba mi się, kupuję:
Przeczytaj recenzję:
http://histmag.org
www.idziemy.com.pl
http://www.granice.pl
www.opoka.org.pl
Posłuchaj audycji o książce http://www.polskieradio.pl