Już 20 lat Portalu Księgarskiego!

Już 20 lat Portalu Księgarskiego!

Już 20 lat Portalu Księgarskiego! Łezka się kręci...

Udostępnij

Proszę Państwa ani się oglądnęliśmy, a tu stuknęło nam - czyli Portalowi Księgarskiemu równo dwadzieścia lat! Jako całkowicie pełnoletni i stale wierni swojej filozofii, staramy się utrzymywać wysoką formę i dalej pisać dla naszych czytelników o ważnych księgarskich rzeczach czyli o mądrych, wartych uwagi książkach, ich autorach oraz wydawcach.

Pierwsze dziesięć lat staraliśmy się towarzyszyć księgarzom, hurtownikom, wydawcom. Pisaliśmy o sprawach ważnych dla branży, wierząc iż zwracając uwagę na to, co nurtuje środowisko wydawniczo-księgarskie wpisujemy się w rozwój rynku książki, czytelnictwa, kultury Polski. Zwracaliśmy uwagę na stale pogarszającą się kondycję księgarni niezależnych. Na brak regulacji branżowych. Brak dobrych obyczajów na rozchwianym brakiem regulacji rynku książki. Jako pierwsi podejmowaliśmy sprawę dyktatu wielkich podmiotów wobec księgarni indywidualnych. Niewielu to wie, iż wiązało się to, z odcięciem ich od bestsellerów i dostępu do ważnych tytułów w ofercie. Staraliśmy się wzmacniać, tych którzy tego potrzebowali. Nowych wydawców, księgarzy hurtowych, księgarzy indywidualnych, Pisaliśmy o nowych autorach jak np. Andrzeju Pilipiuku, a jego Jakuba Wędrowycza wprowadzaliśmy do obiegu czytelniczego oryginalnymi szlagwortami na okładkach.

Dla Was - naszych czytelników, staraliśmy się ciągle zmieniać. Począwszy od szaty graficznej, a skończywszy na nowych działach tematycznych. Pisali u nas bardzo różni adepci pióra jak: Piotr Huniewicz, Adam Cholewka, Gabriel Leonard Kamiński, Paweł Bernacki, Grzegorz Czekański. Wielu z naszych kolegów i koleżanek obejmowało następnie ważne funkcje i stanowiska w książkowym biznesie. Większa część z nich została w branży, co dowodzi tego, iż dzięki pracy w portalu, oprócz własnej pasji i miłości do książek otrzymali potrzebną im wiedzę i praktykę.

Zaczynaliśmy zaraz po powstaniu Onetu i Wirtualnej Polski, a z portali branżowych, krótko po „Wirtualnym wydawcy”. Wyróżniały nas, zdaje się większa gotowość do oddania prawdy o problemach nurtujących naszą książkową branżę. Zaczęło się o nas dużo mówić, od pierwszej relacji głośnego bojkotu wrocławskich księgarzy sieci księgarskiej Matras „za nieuczciwe kampanie promocyjne niszczące księgarzy indywidualnych”. Pamiętam do dziś te gorące telefony z rożnych stron kraju. Między innymi od współpracujących z nami Darka Foksa, Renka Mendrunia czy Piotra Dobrołęckiego z warszawskich mediów branżowych. Następnie rozpoczęła się nasza bardzo długa współpraca z księgarzami.

Drugi nasz layout strony www.ksiazka.net.pl - rok 2005

W 2005 roku Gabriel Leonard Kamiński z Portalu księgarskiego relacjonował pierwsze spotkanie we Wrocławiu z Jerzym Mechlińskim, który przedstawił zebranym potrzebę stworzenia Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Księgarzy. Od tamtego wydarzenia towarzyszyliśmy narodzinom wielu księgarskich organizacji: OSP (Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Księgarzy), IKP (Izby Księgarstwa Polskiego) i IK przy ZHiU ( Izby Księgarzy przy Związku Handlu i Usług we Wrocławiu). Nawiązaliśmy ścisłą relację z SKP (Stowarzyszeniem Księgarzy Polskich).

Redaktor Kamiński jeździł na spotkania księgarskie niczym agitator, stając się spirytus movens wielu inicjatyw. Tak było na ul. Kolejowej w Warszawie, gdzie narodził się Komitet Porozumiewawczy Stowarzyszeń Księgarskich (KPSK). Twór był to krótkotrwały, ale mający za zadanie koordynować wspólne działania nowo powołanych stowarzyszeń i izb z tego kręgu. Byliśmy na I Zjeździe OSK w Łobzie, potem w Poznaniu i Warszawie. Niestety zawiłe losy księgarskiego projektu „Ustawy o książce”, przejęto następnie przez Polską Izbę Książki, a później jego „zamrożenie” w szufladach PIK za kadencji Doroty Grupińskiej – Malinowskiej na długo ustawiło niechętnie księgarzy do ściślejszej współpracy z PIK-iem. Jedynym realnym naszym ówczesnym sukcesem, było popisanie umowy z Pocztą Polską, co pozwoliło obniżyć ceny wysyłanych przesyłek z książkami przez księgarzy zrzeszonych w OSK i IKP. Lecz później liczba aktywnych księgarzy, było ich wtedy około stu pięćdziesięciu – zaczęła się kurczyć.

Logo Portalu Księgarskiego -  rok 2004

Ściśle współpracowaliśmy przez lata z podmiotami organizującymi targi książki: Ars Poloną i Spółką Targi Książki Kraków. Dorocznie od 2002 obsługiwaliśmy Warszawskie Targi Książki i Krakowskie Targi Książki. Zadanie to powierzano Zespółowi redakcyjnemu Portalu Księgarskiego. W 2006 roku red. Kamiński został nominowany do nagrody PIK-owy Laur - za „wszechstronne prezentacje książek w mediach elektronicznych”. Mało, kto już pamięta, że jako pierwsi poparliśmy pomysł organizacji Warszawskich Targów Książek. A tak naprawdę to Warszawskie Tagi Książek zaczęły się od przyjazdu do Wrocławia na „Promocje Dobrych Książek” red. Tadeusza Górnego z Jackiem Orylem.
Współpracowaliśmy z największymi na rynku: FK Olesiejuk, Azymutem, Platonem, PWN-em, W.A.B., PIW-em, Belloną, DW REBIS, OW IMPULS, MAG-iem, Albatrosem, Amberem, wydawnictwem WAM, Jednością, BOSZ-em, Egmont Polska, Zieloną Sową i wielu innymi. W 2010 roku pracował u nas zespół złożony z dwunastu osób: informatyków, dziennikarzy, plastyków, handlowców. Byliśmy cytowani, udzielaliśmy wypowiedzi i wywiadów prasie i telewizji.
Kolejne lata nie były już tak dobre dla Portalu Księgarskiego, dla rynku księgarskiego i wydawniczego. Załamał się ruch księgarni indywidualnych. Ekspansja sieci księgarskich, Empiku, Matrasa, Świata Książki, brak ustawy o książce zapoczątkowała lawinową ich likwidację. Wchłaniane przez Matrasa, EMPIK ratowały się jeszcze decydując się na hosting księgarski zaproponowany przez OSD Azymut. Padły ostatnie Domy Książki: poznański i warszawski. Portal Księgarski stał się ideową utopią.

Od 2012 roku zaczęliśmy współpracę z firmą „Bezkartek” zajmującą się digitalizacją i tworzeniem książek elektronicznych czyli popularnych e-booków. Naszą nową ideą stało się popularyzowanie e-booków. Ale nigdy nie straciliśmy z oczu naszych wiernych czytelników. To z myślą o nich, w kolejnej odsłonie www.ksiazka.net.pl zaistniał dział „Prezentacje” i „Wokół książek”. Nasze recenzje cytuje Korpus Języka Polskiego. A nasza dziennikarka Agnieszka Grzegorzewska wpadła na pomysł spotów książkowych zamieszczanych na Youtube.com.

We współpracy z Instytutem Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UWr. organizujemy od lat seminaria i praktyki dla studentów. Pomimo szczupłego zespołu Portal Księgarski pracuje nadal. Jest zauważalny. Od początku związany jest z nim red. Gabriel Leonard Kamiński. Księgarz, wydawca, poeta, prozaik, człowiek wielu zainteresowań oraz Krzysztof Leszczyński jako pomysłodawca i twórca tego wydawnictwa. Angażujemy się w wiele projektów społecznych. Są to obecnie warsztaty literackie dla niepełnosprawnych, wsparcie biblioterapeutyczne dla różnych osób, wzorem wsparcia dla Marcina Antoniaka naszego dziennikarza z niepełnosprawnością ruchową, który jest obecnie naszym stałym współpracownikiem i recenzentem.

Realizujemy projekty społeczne. Między innymi w ramach mikroGantów ESK : „Pamiętnik Ulicy Przodowników Pracy” i „Powódź 1997. Potańcówka (z Muzeum Historii Zajezdnia). Stało się to pośrednio inspiracją do nowego projektu jakim jest platforma Libroskop – Laboratorium Kultury Książki. Przekuwamy naszą znajomość i wiedzę o książkach w działania na rzecz dobra innych za pośrednictwem książek.

Przez te dwadzieścia lat przeszliśmy długą drogę, od krótkich artykułów, newsów informacyjnych, po obsługę targów książki, wywiadów. Z luminarzami kultury, księgarzami, autorami. Tworzymy wciąż recenzje, kręcimy spoty promocyjne książek. Realizujemy zajęcia ze studentami oraz działania terapeutyczne. Czy to dużo, czy mało? Sami oceńcie! Należy wszakoż pamiętać, że obecnie nasz budżet jest mniejszą częścią dawnych możliwości a nasz apetyt na dzianie jest wciąż wielki.

Ale my działamy dalej. Nasze strony żyją. WWW.KSIAZKA.NET.PL i WWW.LIBROSKOP.PL są codziennymi informatorami on-line. Dopóki istnieją dla nas łaskawi czytelnicy książek, miłośnicy literatury, poezji, sztuki książki. Będziemy im towarzyszyć, na dobre i złe! Tak wiele zdarzeń i ciekawych spotkań jeszcze przed nami. Wrocław został miastem Literatury UNESCO, a Olga Tokarczuk noblistką. Czy ktoś z nas przypuszczał, że to się zdarzy i to w jednym czasie dwadzieścia lat temu!? Takie jest życie, niesamowite, pełne niespodzianek. I taka jest też nasza przyszłość. Bo stoi za nią prawdziwy człowiek, ze swoim bogactwem, pamięcią, zdolnościami i talentem. To dla takich ludzi codziennie piszemy, wysyłamy newslettery, tworzymy recenzje, wywiady z pisarzami. Portal Księgarski wciąż nadaje!

Gabriel Leonard Kamiński
Krzyszyto Leszczyński

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się