Uniwersytet Łódzki ogłosił nabór prac do Nagrody im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego

Uniwersytet Łódzki ogłosił nabór prac do Nagrody im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego

Uniwersytet Łódzki ogłosił nabór prac do Nagrody im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego

Udostępnij

Uniwersytet Łódzki ogłosił nabór prac do jubileuszowej X edycji Nagrody im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Profesora Tadeusza Kotarbińskiego na najlepszą książkę humanistyczną. Prace mogą zgłaszać wszystkie instytucje naukowe w Polsce do 17 maja. Autor zwycięskiego dzieła otrzyma 70 tys. zł na dalszy rozwój naukowy

Kapituła konkursu już po raz dziesiąty oceni i nagrodzi najlepsze dzieła naukowe z zakresu szeroko rozumianej humanistyki. Prace do konkursu mogą zgłaszać uczelnie, jednostki organizacyjne uczelni, instytuty PAN, wydawnictwa naukowe i inne instytucje naukowe. Każda z tych jednostek może przesłać jedną książkę, która została opublikowana w 2023 r. Spośród nich Kapituła wybierze maksymalnie pięć dzieł nominowanych do nagrody. Nominacje zostaną ogłoszone do końca września br. Autor jednej z prac, uznanej za najlepszą, otrzyma nagrodę w wysokości 70 tys. zł. Wręczenie dyplomów autorom nominowanych dzieł oraz ogłoszenie laureata nagrody nastąpi 1 grudnia 2024 roku podczas uroczystej gali w Łodzi.

Prace na konkurs można zgłaszać pocztą tradycyjną na adres: Centrum Komunikacji i PR Uniwersytetu Łódzkiego, ul. Uniwersytecka 3, 90-137 Łódź lub elektronicznie na e-mail: nagroda.kotarbinskiego@uni.lodz.pl.

Nagroda im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego za wybitne dzieło naukowe z zakresu nauk humanistycznych została ustanowiona w 2015 r., w ramach obchodów 70-lecia UŁ. Pierwszym jej laureatem został Jan Strelau za publikację z dziedziny psychologii. W zeszłym roku nagrodzono historyka dr. Jakuba Gałęziowskiego za pracę „Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a wcześniej otrzymali ją: Maciej Świerkocki, Jerzy Zajadło, Ewa Kołodziejczyk, Dorota Sajewska, Andrzej Friszke, Grzegorz Ziółkowski, Zbigniew Szmyt.

Patron nagrody – prof. Tadeusz Kotarbiński – był pierwszym rektorem UŁ, wybitnym etykiem, filozofem i wykładowcą akademickim. W swoim dorobku zwracał uwagę na to, jak istotna w pracy wykładowcy akademickiego jest etyka i rola „opiekuna spolegliwego”, czyli człowieka wrażliwego na potrzeby innych, empatycznego, otwartego.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się