VAT na książki i czasopisama zerowy!

VAT na książki i czasopisama zerowy!

VAT na książki i czasopisama zerowy!

Udostępnij

Aby wyjść naprzeciw kłopotom całej branży wydawniczo-poligraficznej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Nariodowego wprowadza od 1 kwietnia zerowy VAT na czasopisma i publikacje książkowe. Jest to zgodne z zaleceniami Unii Europejskiej, która w ten sposób chce wesprzeć całą europejską branżę.

Droższy wykup CO2 na giełdzie w Dreźnie i Lipsku spowodował wraz z błędną polityką Europejskiego Banku Centralnego lawinowy wzrost inflacji w całej strefie Euro. Podobna polityka Banku Światowego oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego spowdowała druk "pustego pieniądza", a to przełożyło się na wzrost stóp procentowych. Drożyzna odbiła się niekorzystnie na wszystkioch branżach gospodarki światowej i europejskiej.

Ucierpiała też na tym kultura, w tym kultura druku. Wzrost cen papieru, farb,akcesoriów drukarskich przełożył się na wzrost cen druku, a to wymusiło na wydawcach podwyżkę cen  gotowego produktu jakim są książki.

"Obniżenie do zera stawki VAT na książki, gazety i czasopisma może być szansą na zwiększenie czytelnictwa i dostępności niektórych wydawnictw. Ale to przede wszystkim szansa na poprawę sytuacji finansowej wydawców i ich utrzymanie na rynku" – podkreśla Marek Frąckowiak, prezes Izby Wydawców Prasy w wypowiedzi dla agencji Newseria Biznes.

Komisja Europejska nie zgadzała się, by Polska wprowadziła zerową stawkę VAT na książki. Trwają jednak prace nad kompleksową reformą VAT. Książki i czasopisma zostaną  uwzględnione wśród bardzo wąskiej listy kategorii, do których państwa członkowskie będą miały możliwość stosowania 0-proc. VAT.

Aby twardo opowiedzieć się za wsparciem szeroko pojętej kultury książki, kultury druku rząd polski jednogłośnie wprowadza zerowy VAT od 1 kwietnia, wierząc, że Unijna dyrektywa o VAT, ktkóra została znowelizowana w kwietniu br., daje ona krajowemu ustawodawcy możliwość wprowadzenia zerowej stawki na pewne grupy towarów i usług, w tym książki i prasę.Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/podatki/zerowa-stawka-vat-na-ksiazki-i-czasopisma-w-polsce-reforma-vat-w,510081.html


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się