W 2021 roku Portugalia gościem honorowym Lipskich Targów Książki
W marcu 2021 r. Lipskie Targi Książki po raz pierwszy przyjmują Portugalię jako kraj przyjmujący. To zapieczętowane dzisiaj S.E. ambasador Portugalii w Berlinie João Mira Gomes, zastępujący S.E. Minister spraw zagranicznych Augusto Santos Silva i Martin Buhl-Wagner, dyrektor zarządzający Leipziger Messe i Oliver Zille, dyrektor Lipskich Targów Książki. Podpisali list intencyjny w celu przedstawienia literackiej różnorodności Portugalii w Lipsku w ciągu najbliższych kilku lat.
"Język portugalski jest językiem globalnym, którym posługuje się ponad 200 milionów ludzi. Jest globalny jako środek wyrazu i komunikacji, jako język kreacji i kultury, jako język nauki i dyplomacji. Jest to język, w którym literatura wyraża się w Europie, Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej. Z tego powodu regularne uczestnictwo w najważniejszych targach książki jest najlepszą okazją do rozpowszechnienia i nagłośnienia poezji, fikcji, teatru i eseju po portugalsku ", mówi Augusto Santos Silva.
Dwadzieścia lat temu portugalski pisarz José Saramago otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Autorzy tacy jak Fernando Pessoa (1888-1935), José Saramago (1922-2010) i António Lobo Antunes (1942) przyciągnęli uwagę całego świata.
Portugalia po raz pierwszy uczestniczyła w 2016 r. na Targach Książki w Lipsku. Od tego czasu, niektóre kwestie w języku niemieckim, na przykład, autora Helio Correi, którego po raz pierwszy przetłumaczone na język niemiecki książki zostaną zaprezentowane na tegorocznym Lipskich Targów Książki. Również poetka Margarida Vale de Gato, która w 2016 roku reprezentowała część portugalskiego obszaru językowego i Miguel Manso, który uczestniczy w tym roku, lub Daniel Jonas - był gościem w Poesiefestival Berlin w 2017 roku.
Targi Książki w Lipsku to najważniejsze wiosenne zgromadzenie dla branży książek i mediów. Uważa się za targi dla czytelników, autorów i wydawców oraz prezentuje zarówno nowe wydania wiosny, jak i bieżące tematy i trendy. Program "Leipzig reads" obejmuje nie tylko młodą literaturę niemieckojęzyczną, ale także wiadomości z Europy Środkowej i Wschodniej. Targi książkowe zdobyły międzynarodową renomę w ostatnich latach, a na Targach Książki w Lipsku i imprezach towarzyszących wystawiono 2 493 wystawców z 43 krajów i ponad 3000 dziennikarzy. Portugalia, najbardziej wysunięty na zachód kraj w Europie, Włochy, Francja i Holandia również biorą udział w targach książki.
Targi Książki w Lipsku to drugie największe targi książki w Niemczech i największy festiwal czytelniczy w Europie, z około 3400 odczytami w równoległym programie "Lipsk czyta".