, Leipziger Buchmesse 2021 gość honorowy:  Portugalia

, Leipziger Buchmesse 2021 gość honorowy: Portugalia

W 2021 roku Portugalia gościem honorowym Lipskich Targów Książki

Udostępnij

W marcu 2021 r. Lipskie Targi Książki po raz pierwszy przyjmują Portugalię jako kraj przyjmujący. To zapieczętowane dzisiaj S.E. ambasador Portugalii w Berlinie João Mira Gomes, zastępujący S.E. Minister spraw zagranicznych Augusto Santos Silva i Martin Buhl-Wagner, dyrektor zarządzający Leipziger Messe i Oliver Zille, dyrektor Lipskich Targów Książki. Podpisali list intencyjny w celu przedstawienia literackiej różnorodności Portugalii w Lipsku w ciągu najbliższych kilku lat.

"Język portugalski jest językiem globalnym, którym posługuje się ponad 200 milionów ludzi. Jest globalny jako środek wyrazu i komunikacji, jako język kreacji i kultury, jako język nauki i dyplomacji. Jest to język, w którym literatura wyraża się w Europie, Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej. Z tego powodu regularne uczestnictwo w najważniejszych targach książki jest najlepszą okazją do rozpowszechnienia i nagłośnienia poezji, fikcji, teatru i eseju po portugalsku ", mówi Augusto Santos Silva.

Dwadzieścia lat temu portugalski pisarz José Saramago otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Autorzy tacy jak Fernando Pessoa (1888-1935), José Saramago (1922-2010) i António Lobo Antunes (1942) przyciągnęli uwagę całego świata.

Portugalia po raz pierwszy uczestniczyła w 2016 r. na Targach Książki w Lipsku. Od tego czasu, niektóre kwestie w języku niemieckim, na przykład, autora Helio Correi, którego po raz pierwszy przetłumaczone na język niemiecki książki zostaną zaprezentowane na tegorocznym Lipskich Targów Książki. Również poetka Margarida Vale de Gato, która w 2016 roku reprezentowała część portugalskiego obszaru językowego i Miguel Manso, który uczestniczy w tym roku, lub Daniel Jonas - był gościem w Poesiefestival Berlin w 2017 roku.

O lipskich targach książki

Targi Książki w Lipsku to najważniejsze wiosenne zgromadzenie dla branży książek i mediów. Uważa się za targi dla czytelników, autorów i wydawców oraz prezentuje zarówno nowe wydania wiosny, jak i bieżące tematy i trendy. Program "Leipzig reads" obejmuje nie tylko młodą literaturę niemieckojęzyczną, ale także wiadomości z Europy Środkowej i Wschodniej. Targi książkowe zdobyły międzynarodową renomę w ostatnich latach, a na Targach Książki w Lipsku i imprezach towarzyszących wystawiono 2 493 wystawców z 43 krajów i ponad 3000 dziennikarzy. Portugalia, najbardziej wysunięty na zachód kraj w Europie, Włochy, Francja i Holandia również biorą udział w targach książki.

Targi Książki w Lipsku to drugie największe targi książki w Niemczech i największy festiwal czytelniczy w Europie, z około 3400 odczytami w równoległym programie "Lipsk czyta".

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się