W przyszłym tygodniu rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius

W przyszłym tygodniu rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius

W przyszłym tygodniu rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius

Udostępnij

Wydarzenia poświęcone twórczości Wisławy Szymborskiej, prezentacja poezji autorów z Litwy, Niemiec, Ukrainy i Walii oraz ogłoszenie nominacji do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius znalazły się w programie 8. Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius, który odbędzie się w dniach 15-22 maja we Wrocławiu.

Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius to impreza, której kształt ewoluował w ciągu ostatnich lat. Obecnie Silesius ma charakter całoroczny, w tym roku kulminacja festiwalowych wydarzeń przypada na 15-22 maja.

„Festiwal pierwszy raz odbył się w maju 2016 roku jako wydarzenie towarzyszące Wrocławskiej Nagrodzie Poetyckiej Silesius. Od trzech lat wręczenie tej nagrody odbywa się w październiku, podczas wspólnej gali z Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus” – przypominała Aleksandra Konopko z Wrocławskiego Domu Literatury.

15 maja, pierwszego dnia festiwalu Silesius, ogłoszone zostaną zaś nominacje do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategoriach „debiut” i „książka” oraz nazwisko laureata nagrody za całokształt pracy twórczej.

W tym roku cześć wydarzeń festiwalowych będzie poświęcona twórczości Wisławy Szymborskiej (2023 rok jest Rokiem Wisławy Szymborskiej). Zaplanowano m.in. dyskusje poświęcone poezji noblistki oraz czytanie jej wierszy.

Aleksandra Konopko wskazała też, że jednym z zagadnień podejmowanych podczas tegorocznej edycji Silesiusa będzie „kanon”. „Czym dziś jest kanon poetycki i czy go w ogóle potrzebujemy? Jak spojrzeć na kanon w kontekście poezji najnowszej? Na te i inne pytania szukać będą odpowiedzi osoby piszące wiersze: Wojciech Bonowicz, Anouk Herman, Jakub Pszoniak oraz osoby współtworzące pisma poetyckie: »Stoner«, »Mały Format«, »Kontent« i »Zakład«” – powiedziała Konopko.

Międzynarodowa odsłona tegorocznego Silesiusa zgromadzi sześcioro twórców z czterech krajów – Litwy, Niemiec, Ukrainy i Walii. Do Wrocławia przyjadą m.in. litewski poeta Tomas Venclova czy Ukrainki – Kateryna Babkina i Marianna Kijanowska.

Festiwal zakończy się 21 maja koncertem walijskiego kompozytora Alana Holmesa, któremu towarzyszyć będzie czytająca swoje wiersze Julia Fiedorczuk.

Organizatorem 8. Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius jest Wrocławski Dom Literatury.

źródło: PAP, Piotr Doczekalski

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się