W Tajnych kompletach: Spotkania z reportażem 17.11 i 21.11
W czwartek 17 listopada odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Reportaż na Tajnych. Tym razem będziemy gościć Marcina Rotkiewicza, który w książce "W królestwie Monszatana" (Wydawnictwo Czarne) tropi pseudonaukowe teorie narosłe wokół biotechnologii, glutenu, GMO i innych poruszających wyobraźnię konsumentów fenomenów. Z autorem porozmawiają Karol Pęcherz i Łukasz Basiak. Zapraszamy o 18.00.
"Genetyczne mutanty", "niezniszczalne superchwasty", "rakotwórcze pestycydy", "szczepionki wywołujące autyzm", "uzależniający gluten". Podobne nagłówki od lat straszą nas z pierwszych stron gazet. Gdzie leży prawda? Czy genetycznie zmodyfikowane rośliny, szczepionki i gluten faktycznie są takie straszne, jak je malują ekoaktywiści, politycy i celebryci? I czy firmy zajmujące się produkcją GMO - z niesławnym Monsanto na czele - naprawdę zagrażają współczesnemu rolnictwu?
Dziennikarz naukowy Marcin Rotkiewicz, niczym w średniowiecznym bestiariuszu, zbiera sumę współczesnych strachów związanych z rozwojem nauki. Nie banalizując potencjalnych zagrożeń, klarownie i wciągająco wyjaśnia, kto posługuje się rzetelnymi argumentami, a kto zarabia na rozsiewaniu paniki (OD WYDAWCY).
Marcin Rotkiewicz (ur. 1972) - dziennikarz naukowy, od 2001 roku pracuje w tygodniku "Polityka", wcześniej między innymi w "Rzeczpospolitej", "Gazecie Wyborczej", PAP i "Newsweeku". Popularyzuje wiedzę na temat biotechnologii, ewolucji człowieka i neuronauki. Interesuje się również teoriami pseudonaukowymi i spiskowymi. Autor wywiadu rzeki z prof. JerzymVetulanim "Mózg i błazen".
21.11: Księżyc z Peweksu (Reportaż)
W kolejnej odsłonie cyklu Reportaż na Tajnych gościem naszej księgarni będzie Aleksandra Boćkowska, autorka książki "Księżyc z Peweksu", czyli reporterskiego dochodzenia w sprawie luksusu, a raczej jego rodzimych zastępników w dobie PRL-u. Spotkanie odbędzie się we wtorek o 18.00, a z autorką porozmawiają Karol Pęcherz i Łukasz Basiak.
W kraju, w którym ludzie gnieździli się z maleńkich mieszkaniach, a z roku na rok półki sklepowe robiły się coraz bardziej puste, słowo "luksus" nabrało specyficznego znaczenia. Ale nawet ten luksus nie był dla wszystkich. Bo był to także kraj równych i równiejszych. Sprytnych i sprytniejszych. Dziesiątki rozmów - z marynarzami i ich rodzinami, dyrektorami i bywalcami hoteli, prywaciarzami, sekretarzami partii, słowem, ludźmi, którzy jeśli nie mieli, to przynajmniej mogli więcej - pozwoliły przybliżyć definicję ówczesnego luksusu. Nie tylko materialnego.
Luksusem mogła być polędwica, szwedzkie gwoździe albo dżinsy - kupowane w peweksie za dolary zdobywane na czarnym rynku. Albo telefon - na doprowadzenie linii czekało się latami. Zegarki, wille, zachodnie samochody - oczywiście. Ale także wolność i poczucie bezpieczeństwa.
Z rozmów, lektur i podróży po całej Polsce powstał pasjonujący reportaż o tym, o czym kiedyś większość Polaków mogła tylko pomarzyć. I fascynująca historia bardzo ważnej części życia Polaków przed ’89 rokiem (OD WYDAWCY).
Aleksandra Boćkowska - dziennikarka, współpracuje m.in. z "Gazetą Wyborczą" i "Wysokimi Obcasami Extra". Wcześniej redaktorka w magazynach "Elle" i "Viva! Moda". Autorka książki "To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL".
Serdecznie Zapraszamy!
------------------------
Tajne Komplety
Księgarnia Partnerska Dolnośląskiej Szkoły Wyższej
Przejście Garncarskie 2
Wrocław 50-107
Czynne: pn.-pt.: 9-20, sob.: 10-20, nd.:10-18
Mail: tajnekomplety@fundacja-karpowicz.org
Tel.: (71) 714-23-80
----------------
"Jest jedno takie miejsce, ale nie wiem, czy powinnam o tym mówić..." T.K.
tajnekomplety.pl