Warsztaty literackie z polskimi baśniami na Węgrzech

Warsztaty literackie z polskimi baśniami na Węgrzech

Warsztaty literackie z polskimi baśniami na Węgrzech

Udostępnij

W dniach 24.01-02.02.2019 odbył się cykl trzech zajęć poświęconych polskim baśniom. Pomysł lekcji zrodził się z rozmów ze szkołami, które przyłączyły do szkolnych klubów polsko-węgierskich. Patronem Wonderland Festival, w ramach którego zorganizowano cykl, był Instytut Książki.

Pedagodzy zgłosili potrzebę niestandardowych metod zachęcania dzieci do czytania literatury, poznawania historii czy pokazywania kultury w ciekawy sposób. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom stworzyliśmy model zajęć opartych o przygotowany wcześniej scenariusz i połączony z tematyczną pracą plastyczną. Prace zostały przesłane na ogłoszony wcześniej konkurs dotyczący popularyzacji baśni polskich wśród węgierskiej młodzieży.

Wszystkie zajęcia plastyczne były poprzedzone warsztatem literackim prowadzonym przez pedagog i tłumaczkę literatury węgierskiej na język polski oraz autorkę scenariuszy zajęć – Martę Gedeon.

Szkoła lllyés Gyula Gimnázium zorganizowała zajęcia w klubie artystycznym Bab ter – w Budaörs. Warsztat literacki oparty na “Kwiecie Paproci” był połączony z dwoma różnymi zajęciami plastycznymi prowadzonymi przez profesjonalnych artystów-plastyków. Jedną z wykonanych prac jest 5-metrowy plakat.

W szkole podstawowej Budaörsi Herman Ottó Általános Iskola odbyła się lekcja dotycząca baśni i snucia opowieści. Ta najmłodsza grupa uczniów okazała się bardzo aktywna i responsywna, pomimo wczesnej godziny porannej. 

W Ogólnokrajowej Szkole Polskiej w Budapeszcie odbyły się zajęcia w języku polskim. Podczas zajęć dzieci omówiły różnice między podaniami, baśniami a legendami; zapoznały się z historią Warsa i Sawy oraz toruńskich pierników, a także zabawiły we wspólne zbiorowe układanie baśni o złotowłosym psie i trzech siostrach-księżniczkach. 

Pani Marta Gedeon, Samorząd Mniejszości Polskiej w Szeged, Ambasada RP w Budapeszcie oraz Muzeum Historii Polski w Warszawie przekazali książki i upominki dla szkół i uczniów. 

Wszystkie trzy szkoły zadeklarowały chęć współpracy przy kolejnych projektach. Biblioteki szkolne wyraziły zainteresowanie albumem Polsko-węgierska ​czytanka historyczna / Lengyel-magyar történelmi olvasókönyv oraz książką Ez Polska.

Wybrane zdjęcia z warsztatów można obejrzeć tutaj

Ponadto w kilkunastu szkołach w Polsce i na Węgrzech odbyły się podobne lekcje prowadzone przez miejscowych nauczycieli.

Patronem festiwalu był Instytut Książki.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się