Webinarium „Książki z kanonu, książki czytane, książki zapominane. Studium trzech polskich utworów dla dzieci z lat 40. XX wieku"

Webinarium „Książki z kanonu, książki czytane, książki zapominane. Studium trzech polskich utworów dla dzieci z lat 40. XX wieku"

Webinarium „Książki z kanonu, książki czytane, książki zapominane. Studium trzech polskich utworów dla dzieci z lat 40. XX wieku"

Udostępnij

Centrum Literatury Dziecięcej Miejskiej Biblioteki Publicznej GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu zaprasza na webinarium zatytułowane „Książki z kanonu, książki czytane, książki zapominane. Studium trzech polskich utworów dla dzieci z lat 40. XX wieku".

Webinarium odbędzie się dziś o godz 19.00, poprowadzi je dr Elżbieta Zarych.

Kanon literatury wydaje się pojęciem stałym, ustalonym z góry, respektowanym przez wszystkich. W rzeczywistości nie ma jednego akceptowanego przez wszystkich kanonu, a każda lista publikacji uważana za kanon budowana jest z jakiegoś puntu widzenia. Podczas spotkania skupimy się na trzech kanonicznych publikacjach dla dzieci z lat 40. XX wieku: „Cudaczek-Wyśmiewaczek”, „Kajtkowe przygody” oraz „Porwanie w Tiutiurlistanie”. Zastanowimy się, czy są to książki jeszcze czytane czy już zapomniane. Omówiona zostanie geneza ich powstania, poszczególne wydania wraz z ich szatą graficzną, porozmawiamy o zaletach i wadach tych książek oraz o ocenach, jakie wystawiali i wystawiają im czytelnicy. Jak zawsze podczas webinarium dla jego uczestników przygotowaliśmy małe niespodzianki! Bardzo liczyć będziemy też na Wasze zdanie o omawianych książkach.

Dr Elżbieta Zarych – komparatystka, polonistka, redaktorka, tłumaczka literatury niemieckiej i włoskiej. Pracuje w Katedrze Edytorstwa i Nauk Pomocniczych na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, współpracowniczka Ośrodka Badań Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej UJ. Interesuje się szeroko pojętymi badaniami indyscyplinarnymi i porównawczymi, skupionymi wokół literatury, wyobraźni, książki, ilustracji oraz przekładu. Prowadzi na uniwersytecie zajęcia z historii literatury i literatury porównawczej, a także z zagadnień edytorskich (rynek książki dziecięcej i młodzieżowej, seminarium z książki dla dzieci i młodzieży, redakcja tekstów tłumaczonych) i językowych, jednocześnie współpracuje z wydawnictwami jako autorka, tłumaczka, redaktorka i recenzentka. Autorka licznych prac poświęconych literaturze i kulturze XIX–XXI w., a także pozycji edukacyjnych, leksykonów i słowników, a także utworów literackich. Ostatnio opublikowała książki „Romantycy, myśliciele, inspiratorzy" (2010) i „Karol I Habsburg. Chrześcijański cesarz końca monarchii" (2015) oraz rozprawy „Zielnik wróżek, zielnik wyobraźni – L'herbier des fées (Zielnik wróżek) Benjamina Lacombe’a i Sébastiena Pereza" (2017), „Wyobraźnia, Kolberg i demonologia słowiańska w Innych baśniach Zbigniewa Brzozowskiego" (2018), „Niemieckie książki dla dzieci oraz dla młodzieży na rynku polskim w XXI wieku – ruch wydawniczy, recepcja, perspektywy" (2018).

Aby wziąć udział w webinarium, wystarczy kliknąć TUTAJ oraz podać swoje imię i adres mailowy (można również włączyć opcję sprawdzania swojego sprzętu), następnie kliknąć przycisk „Wejdź”.

Rejestracji najlepiej dokonać 15 minut przed spotkaniem (czyli o 18.45) i czekać na jego rozpoczęcie. W trackie spotkania osoba moderująca będzie służyć pomocą w razie jakichkolwiek trudności. Aby wziąć udział w spotkaniu, nie trzeba mieć kamerki internetowej – wystarczy połączenie internetowe, słuchawki lub głośniki.

UDZIAŁ W SPOTKANIU JEST BEZPŁATNY!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się