Webinarium „Książki z kanonu, książki czytane, książki zapominane. Studium trzech polskich utworów dla dzieci z lat 40. XX wieku"
Centrum Literatury Dziecięcej Miejskiej Biblioteki Publicznej GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu zaprasza na webinarium zatytułowane „Książki z kanonu, książki czytane, książki zapominane. Studium trzech polskich utworów dla dzieci z lat 40. XX wieku".
Webinarium odbędzie się dziś o godz 19.00, poprowadzi je dr Elżbieta Zarych.
Kanon literatury wydaje się pojęciem stałym, ustalonym z góry, respektowanym przez wszystkich. W rzeczywistości nie ma jednego akceptowanego przez wszystkich kanonu, a każda lista publikacji uważana za kanon budowana jest z jakiegoś puntu widzenia. Podczas spotkania skupimy się na trzech kanonicznych publikacjach dla dzieci z lat 40. XX wieku: „Cudaczek-Wyśmiewaczek”, „Kajtkowe przygody” oraz „Porwanie w Tiutiurlistanie”. Zastanowimy się, czy są to książki jeszcze czytane czy już zapomniane. Omówiona zostanie geneza ich powstania, poszczególne wydania wraz z ich szatą graficzną, porozmawiamy o zaletach i wadach tych książek oraz o ocenach, jakie wystawiali i wystawiają im czytelnicy. Jak zawsze podczas webinarium dla jego uczestników przygotowaliśmy małe niespodzianki! Bardzo liczyć będziemy też na Wasze zdanie o omawianych książkach.
Dr Elżbieta Zarych – komparatystka, polonistka, redaktorka, tłumaczka literatury niemieckiej i włoskiej. Pracuje w Katedrze Edytorstwa i Nauk Pomocniczych na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, współpracowniczka Ośrodka Badań Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej UJ. Interesuje się szeroko pojętymi badaniami indyscyplinarnymi i porównawczymi, skupionymi wokół literatury, wyobraźni, książki, ilustracji oraz przekładu. Prowadzi na uniwersytecie zajęcia z historii literatury i literatury porównawczej, a także z zagadnień edytorskich (rynek książki dziecięcej i młodzieżowej, seminarium z książki dla dzieci i młodzieży, redakcja tekstów tłumaczonych) i językowych, jednocześnie współpracuje z wydawnictwami jako autorka, tłumaczka, redaktorka i recenzentka. Autorka licznych prac poświęconych literaturze i kulturze XIX–XXI w., a także pozycji edukacyjnych, leksykonów i słowników, a także utworów literackich. Ostatnio opublikowała książki „Romantycy, myśliciele, inspiratorzy" (2010) i „Karol I Habsburg. Chrześcijański cesarz końca monarchii" (2015) oraz rozprawy „Zielnik wróżek, zielnik wyobraźni – L'herbier des fées (Zielnik wróżek) Benjamina Lacombe’a i Sébastiena Pereza" (2017), „Wyobraźnia, Kolberg i demonologia słowiańska w Innych baśniach Zbigniewa Brzozowskiego" (2018), „Niemieckie książki dla dzieci oraz dla młodzieży na rynku polskim w XXI wieku – ruch wydawniczy, recepcja, perspektywy" (2018).
Aby wziąć udział w webinarium, wystarczy kliknąć TUTAJ oraz podać swoje imię i adres mailowy (można również włączyć opcję sprawdzania swojego sprzętu), następnie kliknąć przycisk „Wejdź”.
Rejestracji najlepiej dokonać 15 minut przed spotkaniem (czyli o 18.45) i czekać na jego rozpoczęcie. W trackie spotkania osoba moderująca będzie służyć pomocą w razie jakichkolwiek trudności. Aby wziąć udział w spotkaniu, nie trzeba mieć kamerki internetowej – wystarczy połączenie internetowe, słuchawki lub głośniki.
UDZIAŁ W SPOTKANIU JEST BEZPŁATNY!
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.