Ogólnopolska Izba Księgarń
Bolonia Ragazzi Award, Kominiarz/Piekarz, Dominika Czerniak-Chojnacka

Bolonia Ragazzi Award, Kominiarz/Piekarz, Dominika Czerniak-Chojnacka

Wielki sukces Dominiki Czerniak-Chojnackiej – „Kominiarz/Piekarz” z Bologna Ragazzi Award

Udostępnij

Książka „Kominiarz/Piekarz” z tekstem i ilustracjami Dominiki Czerniak-Chojnackiej dostał specjalne wyróżnienie Bologna Ragazzi Award w kategorii książek dla najmłodszych. To wielki sukces autorki i całej polskiej książki dziecięcej – Bologna Ragazzi Award jest bowiem najbardziej prestiżową nagrodą branżową na świecie w tym segmencie rynku książki.

Ceremonia wręczenia nagród, odbywająca się w średniowiecznym Palazzo d'Accursio na Piazza Maggiore w Bolonii, zgromadziła przedstawicieli branży z całego świata.

Wykorzystując graficzną grę kontrastującymi przeciwieństwami, książka przedstawia dwie równoległe historie, które spotykają się pośrodku. Codzienne gesty dorosłych wyjaśnione zostały za pomocą sytuacji z życia dwóch braci wykonujących bardzo różne zawody. Ilustracje cechuje wyrafinowana prostota. Wykorzystanie bieli i czerni podkreśla różnice między dwoma zajęciami, a dodanie czerwieni stwarza atrakcyjny efekt wizualny. Dynamiczna i wyraźnie muzyczna sekwencja obrazów w wyjątkowo efektywny sposób stymuluje wrażliwość estetyczną i emocjonalną małych dzieci” – uzasadniło werdykt jury.

BolognaRagazzi Award to nagroda porównywana do filmowych Oskarów. Przyznawana jest wydawcom przez międzynarodowe targi książki dziecięcej Bologna Children’s Book Fair za najciekawszą pod względem graficznym i edytorskim książkę dla dzieci i młodzieży. 

Co roku nagroda wręczana jest w trzech stałych kategoriach (Fiction, Non Fiction i Opera Prima - dla debiutujących autorów) i jednej lub dwóch kategoriach specjalnych. W tym roku kategorią specjalną było właśnie TODDLER – książki dla dzieci do 3 roku życia. Wydawcy z całego świata mogli zgłaszać w niej tytuły wydane w ciągu 5 ostatnich lat.

Jak ogłosili organizatorzy, wśród około 300 zgłoszeń pod względem jakości i ilości zdecydowanie wyróżniały się Francja i – zaraz za nią – Polska.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się