Nagroda Identitias, Wiesław Hela k, Dawid Jung

Nagroda Identitias, Wiesław Hela k, Dawid Jung

Wiesław Helak i Dawid Jung laureatami Nagrody Identitas

Udostępnij

Nagrodę Główną, statuetkę Identitas i sumę 40 000 zł, otrzymał Wiesław Helak za powieść "Nad Zbruczem", a Nagrodę Specjalną, statuetkę Identitas i sumę 10 000 zł, wręczono Dawidowi Jungowi za tomik poetycki "Glosy". Gala wręczenia nagród odbyła się wczoraj w FINA. O werdykcie jury nagród Identitas poinformował w piątek sekretarz Fundacji Identitas Krzysztof Wende. 

"Nad Zbruczem" Wiesław Helaka to nie tylko pożegnanie ze światem ziemiaństwa. Ta napisana krystalicznie pięknym językiem powieść zdaje się wpisywać w klimat innych polskich książek, gdzie rzeki są kotwicą, a nawet symbolem, jak "Nad Niemnem" Orzeszkowej czy "Nadberezyńcy" Czarnyszewicza - powiedział w swojej laudacji członek jury prof. Maciej Urbanowski.

Tom "Glosy" Dawida Junga to poezja dedykowana Gnieznu. Przewodnicząca jury, Renata Chołuj, wręczając nagrodę Dawidowi Jungowi, powiedziała, że "statuetka Identitas trafia do Poety - niejako - w podziękowaniu za kunszt poetycki i za tematy w tejże poezji podejmowane. Za wiersze organicznie związane z Gnieznem i artystami, po których śladach Poeta stąpa. Za tę desperacką niekiedy próbę ocalenia pamięci o przodkach, którzy tam właśnie żyli, kochali i mierzyli się ze Słowem".

Tegoroczna gala wręczenia Nagrody Identitas odbyła się w czwartek w siedzibie Filmoteki Narodowej-Instytutu Audiowizualnego (FINA). Do Nagrody Identitas przyznawanej w tej edycji za książki wydane w 2017 r. nominowano pięciu autorów: Marka Cichockiego za "Północ i Południe. Teksty o polskiej kulturze i historii" (wydawnictwo Teologia Polityczna), Wiesława Helaka za "Nad Zbruczem" (wydawnictwo Arcana), Dawida Junga za "Glosy" (wydawnictwo Gnieźnieńska Konfraternia Teatralna), Ewę Polak-Pałkiewicz za "Czego chcą od nas biedni Niemcy" (Oficyna Wydawnicza Volumen) oraz Monikę Śliwińską za "Wyspiański. Dopóki starczy życia" (wydawnictwo Iskry). Nominowane książki i tomy poetyckie oceniło jury w składzie: przewodnicząca Renata Chołuj, Maciej Urbanowski, Krzysztof Masłoń i Paweł Lisicki. Od 2014 r. Nagroda Identitas przyznawana jest corocznie najlepszej polskiej książce, którą opublikowano w roku poprzednim. Wśród dotychczasowych laureatów i nominowanych znaleźli się m.in.: Jarosław Marek Rymkiewicz, Jan Polkowski, Krzysztof Koehler, Anna Janko, Kazimierz Orło


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się