Maria Paczowska

Maria Paczowska

Zmarła Maria Paczowska

Udostępnij

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Marii Paczowskiej. Autorka powieści "Sentymenty" (1960), lektorka wewnętrzna wydawnictwa Mondadori w Mediolanie, żona architekta, eseisty i fotografika Bohdana Paczowskiego (1930-2017), zmarła 2 marca w Luksemburgu w wieku 87 lat.

Z urodzenia lwowianka, od 1943 r. mieszkała w Krakowie, gdzie wyszła za mąż za Bohdana Paczowskiego. Od 1960 do 1980 r. państwo Paczowscy mieszkali we Włoszech, m.in. w portowym miasteczku Chiavari niedaleko Genui i w Mediolanie. Nawiązali wówczas przyjaźnie z wybitnymi pisarzami polskimi mieszkającymi za granicą, m.in. Sławomirem Mrożkiem, Gustawem Herlingiem-Grudzińskim i Witoldem Gombrowiczem. W latach osiemdziesiątych XX w., spędzonych w Paryżu byli uczestnikami polskiego życia kulturalnego na Zachodzie, należeli do kręgu paryskiej „Kultury”. W latach dziewięćdziesiątych zamieszkali w Luksemburgu.

Maria Paczowska spełniła wolę swojego męża przekazując po jego śmierci Bibliotece Narodowej archiwum Bohdana Paczowskiego, w skład którego wchodzi m.in. bogata kolekcja fotografii i przezroczy dokumentujących życie pisarzy polskich za granicą, korespondencja ze środowiskiem paryskiej „Kultury”, materiały do jego twórczości eseistycznej i działalności architektonicznej, a także pamiątki, w tym kilka rzeczy osobistych Witolda Gombrowicza podarowanych przez pisarza Bohdanowi i Marii Paczowskim. Księgozbiór państwa Paczowskich wzbogaci niebawem zbiory Biblioteki Politechniki Krakowskiej, której Bohdan Paczowski był absolwentem.

 

Na zdjęciu: Konstanty A. Jeleński, Witold Gombrowicz, Maria Paczowska, Vence, 1968, foto: Bohdan Paczowski


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się