Wizyty w bibliotekach w ramach konferencji „Infrastruktura bibliotek 2021-2025. Inwestycja i co dalej?

Wizyty w bibliotekach w ramach konferencji „Infrastruktura bibliotek 2021-2025. Inwestycja i co dalej?

Wizyty w bibliotekach w ramach konferencji „Infrastruktura bibliotek 2021-2025. Inwestycja i co dalej?” [relacja i zdjęcia]

Udostępnij

Drugiego dnia konferencji „Infrastruktura bibliotek 2021-2025. Inwestycja i co dalej?”, która odbyła się 13-14 listopada w Gdyni, uczestnicy wydarzenia brali udział w wizytach terenowych w wybranych bibliotekach regionu. Wydarzenie przeznaczone dla beneficjentów, wnioskodawców oraz potencjalnych wnioskodawców „Infrastruktury bibliotek” zorganizował Instytut Książki. 

Pierwszego dnia konferencji odbyło się łącznie 8 spotkań merytorycznych w formie prezentacji i dyskusji. W ich ramach omawiane były przede wszystkim zagadnienia związane z zasadami ubiegania się o dofinansowanie w konkursie i zasadami realizacji zadań. Prezentacje konferencyjne miały w zamierzeniu stanowić zbiór porad, dobrych praktyk i inspiracji płynących od bibliotekarzy i samorządowców, którzy mają za sobą podobne doświadczenia. 

Drugiego dnia uczestnicy konferencji zostali podzieleni na trzy grupy, w których odbyli wizyty w bibliotekach. Pierwsza grupa miała okazję zobaczyć biblioteki w Bolszewie w gminie Wejherowo, w Redzie oraz Stację Kultura w Rumi. Druga grupa – cztery gdyńskie biblioteki: Bibliotekę z Pasją, Bibliotekę Mały Kack, Bibliotekę Chylonia i Bibliotekę Śródmieście. Trzecia grupa również została w Gdyni i obejrzała Bibliotekę Chylonia, Bibliotekę Pustki Cisowskie, Bibliotekę Witomino oraz Bibliotekę z Pasją.

Każda z wybranych przez nas bibliotek z Gdyni i okolic może stanowić inspirację do wprowadzania zmian w instytucjach, które ubiegają się o dofinansowanie w ramach „Infrastruktury bibliotek” albo dopiero będą się o nie ubiegać. Poniżej krótka charakterystyka każdego z obiektów:

Biblioteka w Bolszewie (gmina Wejherowo) – biblioteka objęta dofinansowaniem w ramach „Infrastruktury bibliotek 2011-2025” to nowoczesny budynek o powierzchni 1000 m2, który łączy w sobie funkcje czytelnicze, warsztatowe i społeczne z bogatą ofertą kulturalną.

Biblioteka w Redzie – dopiero powstający nowy budynek biblioteki, która otrzymała dofinansowanie w ramach „Infrastruktury bibliotek 2021-2025”. Obiekt wyróżnia nowoczesna bryła i odpowiednio duża kubatura, która pozwoli na łączenie różnych funkcji, jakie pełni współczesna biblioteka. Powierzchnia oraz wszelkie udogodnienia związane z dostępnością pozwolą na poszerzenie działalności kulturalnej i edukacyjnej, a sam budynek znajduje się w strategicznym miejscu miasta. 

Stacja Kultura w Rumi – jedna z pierwszych w Polsce bibliotek wybudowanych na czynnym dworcu kolejowym. Wielokrotnie nagradzana za zastosowane rozwiązania architektoniczne: w tym tytułem „Najpiękniejszej biblioteki świata” przyznawanym przez przedstawicieli Światowego Stowarzyszenia Architektów Wnętrz i Amerykańskiego Stowarzyszenia Bibliotek. Biblioteka była dofinansowana w ramach „Infrastruktury bibliotek 2011-2015”, a w aktualnej edycji „Infrastruktury…” dofinansowano powstanie jej filii – Biblioteki Kaszubskiej. 

Biblioteka z Pasją – biblioteka dedykowana młodzieży, która zdecydowanie chce być czymś więcej niż wypożyczalnią książek. To przestrzeń do twórczego spędzania czasu, miejsce spotkań, które łączy edukację z hobby. Prowadzona przez bibliotekarzy, którzy wiedzą, co to znaczy mieć pasję i doskonalone rozumieją młodzież i młodych ludzi, bo głównie do nich jest skierowana oferta biblioteki – w tym komiksy, mangi, teen drama, gry planszowe, fantastyka i książki w językach obcych.

Biblioteka Mały Kack – dwupoziomowa filia Biblioteki Gdynia, która znajduje się w budynku Przystani Sąsiedzkiej przy ul. Łowickiej 51, czynna od 6 grudnia 2022 roku. Powszechnie znana jako „biblioteka ze zjeżdżalnią”. Pierwsze piętro biblioteki zostało zaprojektowane z myślą o młodszych czytelniczkach i czytelnikach – w tej otwartej przestrzeni znalazły się fantazyjne regały, jaskinia gamingowa, zaułek do cichego czytania, przestrzeń warsztatowa, konsola Play Station 5 oraz gry planszowe. Tutaj również znajdują się ksiądełka – nowy rodzaj bibliotecznego zbioru, składający się z książeczki oraz zabawki, zachęcające dzieci i rodziców do wspólnego spędzania czasu przy lekturze. Drugie piętro dedykowane jest dorosłym i zawiera zbiory przeznaczone dla dojrzalszych czytelników i czytelniczek.

Biblioteka Chylonia – znajduje się na parterze budynku, w którym mieści się również Przystań Sąsiedzka. Filia działa od maja 2019 roku. Jest to modelowa biblioteka osiedlowa, jej oferta, to przede wszystkim zaspokajanie potrzeb czytelniczych okolicznych mieszkańców. W przestrzeni biblioteki znajduje się duża wypożyczalnia z miejscami do pracy indywidualnej i komputery dla czytelników, wydzielona przestrzeń na różnego rodzaju warsztaty oraz oddzielna przestrzeń dla dzieci. W filii można bezpłatnie wypożyczyć miejski rower cargo.

Biblioteka Śródmieście – otwarta w lutym 2019 roku w miejscu wcześniej działającego banku. W przestrzeni placówki znajduje się selfcheck, czyli urządzenie do samodzielnego wypożyczania i zwracania książek. Na uwagę zasługuje też Memory Lab, czyli stacja do digitalizacji dokumentów analogowych z domowych archiwów czytelników. Do dyspozycji czytelników Biblioteki Śródmieście jest pierwszy książkomat na Pomorzu, który zapewnia im dostęp do wypożyczeń i zwrotów książek po zakończeniu pracy biblioteki. 

Biblioteka Pustki Cisowskie – mała osiedlowa filia działająca w nowo wybudowanym lokalu od stycznia 2022 roku. Na 180 m2 powierzchni znajdują się wydzielone strefy: stanowiska do pracy z darmowym internetem, strefa relaksu dla dorosłych, kącik zabaw dla dzieci (z małym basenem z kulkami). Dla wygody czytelników, przy bibliotece stoi wrzutnia do oddawania książek po godzinach pracy filii. Biblioteka mieści się w Przystani Sąsiedzkiej. 

Biblioteka Witomino – biblioteka funkcjonująca od września 2023 roku w nowo wybudowanym, dedykowanym bibliotece budynku. Budynek biblioteki, podobnie jak i Dom Sąsiedzki, wyróżniają duże okna oraz jasna elewacja osłonięta od strony skrzyżowania z drewnianą, ażurową kurtyną. Oba są w pełni dostosowane do potrzeb osób w różnym wieku i o różnej sprawności. W obu budynkach są windy, nie ma progów, drzwi są szerokie, a sufity akustyczne, dzięki czemu nie powstaje pogłos.

Konferencja „Infrastruktura bibliotek 2021-2025. Inwestycja i co dalej?” jest częścią strategii informacyjnej i upowszechniającej inicjatywy związanej z realizacją „Infrastruktury bibliotek 2021-2025”, jednego z działań w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Szczegółowy program konferencji jest dostępny na stronie www.infrastrukturabibliotek.com.pl

***

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się