Znamy laureata Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego!

Znamy laureata Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego!

Znamy laureata Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego!

Udostępnij

W niedzielę 19 listopada poznaliśmy laureatów Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego za najlepszą książkę dziecięcą roku. Uroczysta Gala towarzyszyła 10. edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci w Krakowie. Wybierała nie tylko kapituła, ale także po raz kolejny młodzi czytelnicy i czytelniczki uczestniczący w Festiwalu!

 

Laureaci Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego:

Laureatką Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego okazała się być książka „Antosia w bezkresie” autorstwa Marcina Szczygielskiego (Instytut Wydawniczy Latarnik). Nagroda Publiczności w tym roku powędrowała w ręce Cezarego Harasimowicza i Marty Kurczewskiej za książkę „Tygrys” (Wydawnictwo Agora dla Dzieci). Charakterystyczna statuetka z psem z popularnych opowiadań Ludwika Jerzego Kerna została wręczona po raz ósmy.

O nagrodzonych książkach

Marcin Szczygielski to pisarz, dramaturg i grafik, autor popularnych książek dla dorosłych i wielokrotnie nagradzanych powieści dla dzieci i młodzieży. W „Antosi w bezkresie” autor kojarzony jak dotąd przede wszystkim z konwencją baśni i fantasy opowiada z perspektywy jednej dziewczynki o dramacie polskich dzieci pozbawionych domu i deportowanych do Kazachstanu i na Syberię podczas II wojny światowej. Powieść przybliża czytelnikom i czytelniczkom trudne wydarzenia z XX-wiecznej historii Polski; przede wszystkim jest jednak brawurowo napisaną, wciągającą historią o rodzącej się na przekór wszystkiemu sile ducha.

„Tygrys” Cezarego Harasimowicza, popularnego scenarzysty, dramaturga i powieściopisarza to niezwykła opowieść o nielegalnym transporcie tygrysów i bohaterskiej postawie dyrektorki zoo w Poznaniu, która ruszyła zwierzętom na ratunek. Książka została zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami z 2019 roku. Niezwykłe ilustracje do książki przygotowała Marta Kurczewska.

Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego – nominowane książki

Kapituła nominowała do tegorocznej Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego pięć książek:

  • „Antosia w bezkresie”, tekst: Marcin Szczygielski, Instytut Wydawniczy Latarnik
  • „Kocie ścieżki. Skandynawia i Finlandia”, tekst i ilustracje: Jolanta Jaworska, wydawnictwo Mamania
  • „Przyjaciel północy”, tekst: Ilona Wiśniewska, ilustracje: Mariusz Andryszczyk, wydawnictwo Agora dla Dzieci
  • „Tygrys”, tekst: Cezary Harasimowicz, ilustracje: Marta Kurczewska, wydawnictwo Agora dla Dzieci
  • „Zasada trójek”, Tomasz Spell, Kultura Gniewu

Laudacja Joanny Olech, członkini jury, pisarki i krytyczki literackiej

Po czym poznać książkę najlepszą? Po tym, że jest NIEODKŁADALSKA.

Raz otwarta, trzyma nas na uwięzi od pierwszej, do ostatniej strony.

Zupa stygnie, lekcje nieodrobione, śmieci wysypują się z kosza, pies domaga się spaceru…. A my czytamy i mamroczemy pod nosem: – Nie pali się, już kończę…Jeszcze jeden rozdzialik…góra dwa.

Nieszczęśni, którzy nigdy nie doświadczyli tego czytelniczego zauroczenia lekturą!

Utonąć w książce, to tyle, co podróżować w czasie i przestrzeni, roztopić się w ciele i kostiumie bohatera, doświadczać niemożliwego. Choć na to nie wyglądam, bywam wilkołakiem, szpiegiem, smokiem, a nawet dziewięcioletnią dziewczynką. Fruwam, rozpalam ogień krzemieniem, jem kocią karmę i rymuję jak Noblistka. A wszystko to krecia robota pisarzy (i pisarek) najlepiej władających piórem.

Rok temu wpadła mi w ręce powieść „nieodkładalska”. Wbrew przestrodze „nie sądź książki po okładce” spodobała mi się z urody i zyskała parę punktów na wejściu. A potem było już tylko lepiej – fabuła uruchomiła śrubki i przekładnię wehikułu czasu, wskazówki zegara oszalały i ruszyły wstecz, aby zatrzymać się na odległej godzinie w roku 1940. Na czas lektury stałam się osamotnioną na skutek wojny dziewczynką – najpierw lekkomyślną i naiwną, z lalką w objęciach, z czasem bystrą i zuchwałą, w zderzeniu z bezlitosną rzeczywistością.

Książka, o której mówię, jest przystępną i arcyciekawą lekcją historii najnowszej, co ucieszy tych, którzy lubią, żeby z lektury płynął jakiś dydaktyczny pożytek. Jednocześnie nawet gdyby z fabuły odjąć Stalina, biedę, sowieckie kołchozy i wojenne wywózki w głąb ZSRR, po czym użyć jakiegoś przyjaznego dzieciom, eufemistycznego zamiennika, to ta książka pozostałaby pasjonującą, nasyconą emocjami przygodą. Bo to nie faktograficzna akuratność przesądza o jej wartości i klasie. To opowieść o przemianie dziecka z polskiego dworku w nastoletnią Superwoman – samodzielną, odważną i przedwcześnie dorosłą do zadań, które zdawały się ją przerastać. To po trosze „Mała Księżniczka” wyrwana z komfortu i dostatku, po czym strącona w sam środek niewyobrażalnej biedy i surowej kazachskiej zimy, trwającej dziewięć miesięcy.

Panie i Panowie! Poznajcie „Antosię w bezkresie” i jej autora Marcina Szczygielskiego!!!

 

Festiwal Literatury dla Dzieci dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Burza Mózgów.

Współorganizatorzy: Krakowskie Biuro Festiwalowe operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, Biblioteka Kraków, Radio Kraków

Partnerami wydarzenia są: Wodociągi Miasta Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

 

Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego

 Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego to wyróżnienie, którym KBF i Festiwal Literatury dla Dzieci honoruje najlepszą książkę dziecięcą ubiegłego roku. Nagroda, jakiej patronuje kultowy pies z opowiadań Ludwika Jerzego Kerna przyznawana jest od 2016 r. decyzją jury w składzie: Barbara Gawryluk, Marta Lipczyńska, Joanna Olech, Georgina Gryboś oraz członków rady programowej Festiwalu: Szymona Kloskę i Łukasza Dębskiego. Fundatorami Nagrody w wysokości 20.000 zł są Miasto Kraków i KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

źródło: https://fldd.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się