Wręczono Nagrody Historyczne „Polityki”
Pięć prac zostało nagrodzonych w tegorocznej edycji Nagród Historycznych „Polityki”. Gala odbyła się we wtorek 17 maja w siedzibie redakcji tygodnika „Polityka” w Warszawie.
Do nagrody jury pod przewodnictwem red. Mariana Turskiego nominowano 15 pozycji. Nagrodami uhonorowano pięć książek przyporządkowanych do poszczególnych kategorii:
- w kategorii „Prace naukowe – monografie” zwyciężyła książka Marcina Stasiaka zatytułowana „Polio w Polsce 1945-1989. Studium z historii niepełnosprawności” (Universitas)
- w kategorii „Prace popularnonaukowych” Marcina Górnego „Polska bez cudów. Historia dla dorosłych” (Agora)
- za najlepszy debiut w kategoriach „Monografie, prace naukowe oraz prace popularnonaukowe i publicystyka” uznano rozprawę Marii Ferenc „Każdy pyta, co z nami będzie. Mieszkańcy getta warszawskiego wobec wiadomości o wojnie i Zagładzie” (Żydowski Instytut Historyczny)
- w kategorii „Pamiętniki, relacje, wspomnienia” nagrodzono „Pamiętniki” Stefan Kieniewicz (Znak)
- w kategorii „Wydawnictwa źródłowe” – „Listy do mojej siostry 1947-1973” Lili Fuchsberg (Austeria).
Nagroda za debiut wynosi 7 tys. zł brutto, zaś w czterech pozostałych kategoriach laureaci otrzymują nagrody pieniężne w wysokości po 10 tys. zł brutto.
Do tegorocznej edycji Nagród Historycznych „Polityki” zgłoszono łącznie 177 pozycji, z których jury nominowało 15 książek – po trzy w każdej z pięciu kategorii. Jury obradowało w składzie: dr hab. Barbara Klich-Kluczewska, prof. dr hab. Dariusz Stola, dr hab. Bożena Szaynok, red. Marian Turski (przewodniczący), prof. dr hab. Wiesław Władyka oraz dr hab. Marcin Zaremba.
Podczas gali ogłoszono też, że „Polityka” po raz siódmy podejmuje współpracę z Festiwalem Literackim w Sopocie. Podczas tegorocznej edycji Festiwalu (od 18 do 21 sierpnia) odbędą się spotkania z wybranymi autorami książek nominowanych do tegorocznej Nagrody Historycznej „Polityki”.
Nagrody Historyczne „Polityki” to najstarsza w Polsce nagroda przyznawana publikacjom o tematyce dotyczącej najnowszej historii Polski. Po raz pierwszy przyznano je 61 lat temu, a nie przyznano ich tylko dwukrotnie – w roku 1965 i 1981.