Najważniejsze Wydarzenie Historyczne Roku 2017

Najważniejsze Wydarzenie Historyczne Roku 2017.

Wydarzenie Historyczne Roku 2017: znamy zwycięzców!

Udostępnij

Wystawa „Pogromcy Enigmy”, wydarzenie BohaterON – włącz historię! oraz Akcja edukacyjna „Światełko dla Czerwca'56” to Wydarzenia Historyczne Roku 2017! Projekty te zyskały najwięcej głosów internautów, którzy wzięli udział w plebiscycie organizowanym przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl. Uroczysta Gala wręczenia nagród odbyła się 30 maja 2018 roku w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie.

Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro podkreślił podczas gali, że plebiscyt to przedsięwzięcie, które ma „przypominać o najciekawszych, najbardziej atrakcyjnych wydarzeniach poprzedniego roku”. „To jest też ważny konkurs, dlatego że ostateczny głos mają internauci. Najpierw jurorzy wybierają najciekawsze merytorycznie projekty, a potem ostateczny ruch należy do internautów. Tu, oprócz jakości projektów, które są nagradzane, liczy się zdolność mobilizacji swojego środowiska przez szefów instytucji kultury, stowarzyszeń, przez inicjatorów rozmaitych, bardzo często wspaniałych inicjatyw lokalnych”  – wyjaśnił.

Obecny podczas gali wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński przypomniał, że finał plebiscytu zbiegł się w czasie z podpisaniem umowy na budowę siedziby Muzeum Historii Polski. „To jest faktycznie dzień bardzo piękny. Cieszę się, że jest połączony właśnie z finałem tej nagrody, która ma wymiar obywatelski, oddolny, aktywności, pomysłów, które nie instytucje fundują, tylko Polacy. Obywatele wymyślają różne akcje, różne działania, różne wydarzenia, a wspaniałe Muzeum Historii Polski to właśnie instytucja, która już przecież od kilkunastu lat działa, a za trzy lata będzie miała już także swój gmach, ale działa bardzo dobrze, prężnie, za co dziękujemy” – powiedział.

W imieniu prezydenta RP podziękowania dla uczestników i organizatorów przedsięwzięcia przekazał doradca prezydenta Tadeusz Deszkiewicz. „Od początku prezydentury Andrzeja Dudy takie słowa, jak: historia, tradycja, tożsamość narodowa, dziedzictwo pełnią ogromną rolę. Świadczą o tym liczne wydarzenia, które odbywają się w siedzibach prezydenta RP, debaty historyczne, wystawy, chociażby „Stulecie awangardy”, czy takie wydarzenie, jakie miało miejsce wczoraj, mianowicie oddanie do publicznego użytku historycznej czcionki Brygada 1918” − zwrócił uwagę.

W tegorocznej edycji konkursu nadesłano ponad 200 zgłoszeń z całej Polski i zagranicy – m.in. z Austrii, Belgii, Białorusi, Czech, Francji, Grecji, Holandii, Irlandii, Kanady, Litwy, Łotwy, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Ukrainy, Węgier i Wielkiej Brytanii. Spośród wszystkich inicjatyw jurorzy wybrali 15 najważniejszych – ich zdaniem – projektów w trzech kategoriach: „Wydarzenie”, „Wystawa” oraz „Edukacja i multimedia”.
W głosowaniu oddano blisko 9 tysięcy głosów.

Najwięcej głosów w kategorii „Wystawa” otrzymała ekspozycja czasowa „Pogromcy Enigmy”, której organizatorem był Urząd Miasta Poznania, to interaktywna wystawa upamiętniająca poznańskich kryptologów, którzy rozszyfrowali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Mieści się ona w tzw. Szyfrokontenerze, przypominającym kształtem obudowę maszyny szyfrującej z uchylonym wiekiem.

W kategorii „Wydarzenie” za najważniejsze w 2017 roku uznano akcję BohaterON – włącz historię!, zorganizowaną przez Fundację Rosa i Fundację Sensoria, to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie Powstańców Warszawskich. Jej organizatorzy za cel postawili sobie udział w tworzeniu wspólnoty pamiętającej o polskich bohaterach nie tylko podczas rocznic, ale przez cały rok, doceniającej ich zasługi i pozostającej z nimi w kontakcie. 

 W kategorii „Edukacja i multimedia” najwięcej głosów internautów uzyskała Akcja edukacyjna „Światełko dla Czerwca'56”, która jest projektem Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 angażującym dzieci i młodzież szkolną w upamiętnianie osób związanych z wydarzeniami, które rozgrywały się 28 czerwca 1956 roku  w Poznaniu. Akcje zainaugurowano, aby przybliżyć młodemu pokoleniu Powstanie Poznańskie 1956 i jego bohaterów. Zgodnie z założeniami akcji w wybrane dni uczestnicy udają się na groby, sprzątają je i zapalają na nich znicz opatrzony logo akcji.

 Poniżej pozostałe projekty, które Komisja Konkursowa w składzie: Lena Dąbkowska-Cichocka (Muzeum Historii Polski), Wojciech Duch (historia.org.pl), Alicja Knast (Muzeum Śląskie), Piotr Legutko (TVP Historia), prof. Wojciech Roszkowski (Polska Akademia Nauk), Mariusz Staniszewski (Polskie Radio), wyróżniła w Plebiscycie WHR:

 

Kategoria: "Wydarzenie"

  • Find Your Kościuszko – Rok Tadeusza Kościuszki w Stanach Zjednoczonych (Organizator: Ambasada RP w Waszyngtonie)
  • Projekt WYSPIAŃSKI (Organizator: Muzeum Narodowe w Krakowie)
  • Polska Niepodległa - Historia w ożywionych obrazach: Wydawnictwo DVD oraz Wystawa o kulisach powstawania niezwykłego cyklu filmów edukacyjnych        (Organizator: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych)
  • 100 lat awangardy w Polsce - Rok Awangardy w Muzeum Sztuki w Łodzi (Organizator: Muzeum Sztuki w Łodzi)

 

Kategoria: "Wystawa"

  • #DZIEDZICTWO (Organizator: Muzeum Narodowe w Krakowie)
  • Powstanie Wielkopolskie 1918-1919. Droga do Niepodległości - nowa wystawa stała (Organizator: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości)
  • Otwarcie Thesaurus Cracoviensis (Organizator: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa)
  • Opera Chopina - Fryderyk w Teatrze Narodowym (Organizator: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie)

 

Kategoria: Edukacjaj Multimedia"

  • Baza świadectw ZapisyTerroru.pl/ChroniclesofTerror.pl (Organizator: Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego)
  • „LITWA I POLSKA – NA WSPÓLNEJ DRODZE. MIEJSCA I LUDZIE, KTÓRZY NAS ŁĄCZĄ“ (Organizator: Instytut Polski w Wilnie)
  • EDUKACJA NA PLANIE FILMOWYM. Historyczno-filmowa przestrzeń multimedialna i pakiety edukacyjne dla szkół (Organizator: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych)
  • NUTY DLA OJCZYZNY - projekt edukacyjno-artystyczny (Organizator: Muzeum Polskiej Piosenki
    w Opolu)

Plebiscyt Wydarzenie Historyczne Roku 2017



Opisy Zwycięskich Projektów

Najwięcej głosów w kategorii „Wystawa” otrzymała ekspozycja czasowa „Pogromcy Enigmy”, której organizatorem był Urząd Miasta Poznania, to interaktywna wystawa upamiętniająca poznańskich kryptologów, którzy rozszyfrowali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Mieści się ona
w tzw. Szyfrokontenerze, przypominającym kształtem obudowę maszyny szyfrującej z uchylonym wiekiem.


Opis:

Wystawa POGROMCY ENIGMY

Organizator: Urząd Miasta Poznania

Data wydarzenia: 01.09.2016 - 31.12.2018

Opis wydarzenia:


POGROMCY ENIGMY to interaktywna wystawa upamiętniająca poznańskich kryptologów, którzy rozszyfrowali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Mieści się ona w tzw. Szyfrokontenerze, przypominającym kształtem obudowę maszyny szyfrującej z uchylonym wiekiem. Uchylone wieko maszyny budzi naturalne skojarzenie z tajemnicą, które pogłębiają 3 naturalnej wielkości postacie bohaterów tej historii. Całość intryguje i sprawia, że wielu przechodniów z zaciekawieniem zagląda co środka. Wewnątrz mieści się niewielka, ale dobrze wykorzystana przestrzeń, na której połączono tradycyjną wystawę z możliwościami współczesnej techniki. „Szyfrokontener” stanął przed Centrum Kultury Zamek, tuż obok Pomnika Kryptologów. Na ekspozycję składają się interaktywne stanowiska komputerowe oraz plansze z informacjami o kryptologii, maszynie szyfrującej Enigma oraz związane z pracą poznańskich matematyków: Zygalskiego, Rejewskiego i Różyckiego, którzy złamali kod Enigmy. Stanowiska komputerowe nawiązują do historii złamania szyfru, w szczególności do poznańskiego kursu kryptologii z 1929 roku, od którego zaczął się skuteczny atak na szyfr. Dlatego każdy zwiedzający może stać się adeptem minikursu kryptologii i zmierzyć się z grami i łamigłówkami dla dzieci i dorosłych, opracowanymi specjalnie dla tej ekspozycji. Zwiedzający poznają podstawowe informacje na temat kryptologii, a także spróbują szyfrować, odszyfrowywać i łamać proste szyfrogramy. Wszystko to po to by poczuć się jak prawdziwi Pogromcy Enigmy u początku swej przygody z szyframi. Oprócz zwiedzania indywidualnego dostępne są zajęcia dla grup. Co miesiąc odbywają się także otwarte prelekcje, warsztaty lub wycieczki. Zwiedzanie wystawy – tak indywidualne, jak i zajęcia grupowe – jest bezpłatne. Miesięcznie gości tu między 3 a 4 tys. zwiedzających, w tym wielu obcokrajowców (wystawa dostępna jest w trzech wersjach językowych – polskiej, angielskiej i niemieckiej). Wystawa działa od 1 września 2016, a jej pilotażowa edycja trwała do końca 2016 roku. Bardzo duże zainteresowanie wystawą zachęciło do rozwoju projektu i od 1 marca 2017 roku wystawa prowadzi ciągłą działalność. Interaktywna ekspozycja „Pogromcy Enigmy" to pierwszy krok do powstania w Poznaniu Centrum Szyfrów Enigma, które ma spełniać nie tylko funkcje muzealne, ale też ma być placówką edukacyjną. Według założeń stała placówka ma zafunkcjonować w nieodległym dawnym Collegium Historicum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przy ul. Święty Marcin w 2019 roku.



W kategorii „Wydarzenie” za najważniejsze w 2017 roku uznano akcję BohaterON – włącz historię!, zorganizowaną przez Fundację Rosa i Fundację Sensoria, to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie Powstańców Warszawskich. Jej organizatorzy za cel postawili sobie udział w tworzeniu wspólnoty pamiętającej o polskich bohaterach nie tylko podczas rocznic, ale przez cały rok, doceniającej ich zasługi i pozostającej z nimi w kontakcie.

 

Opis:

BohaterON – włącz historię!

Organizator: Fundacja Rosa, Fundacja Sensoria

Data wydarzenia: 01.08.2017 - 02.10.2017

Opis wydarzenia:

 

BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie Powstańców Warszawskich. Jej organizatorzy za cel postawili sobie udział w tworzeniu wspólnoty pamiętającej o polskich bohaterach nie tylko podczas rocznic, ale przez cały rok, doceniającej ich zasługi i pozostającej z nimi w kontakcie. II edycja projektu składała się z trzech elementów: akcji wysyłania kartek do Powstańców, edukacji w szkołach oraz internetowej bazy wiedzy.

Bezpłatną kartkę do Powstańca mógł wysłać każdy. W symbolicznym czasie pamięci o Powstaniu Warszawskim pocztówki były dostępne w wybranych placówkach Poczty Polskiej, wybranych kolekturach LOTTO, samolotach LOT na trasach średnio- i długodystansowych, biurach sprzedaży LOT i LOT TRAVEL, check-inach LOT na Lotnisku Chopina w Warszawie, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum II Wojny Światowej i na PGE Narodowym. Istniała również możliwość bezpłatnego wysłania pocztówki przez Internet za pośrednictwem strony projektu. Na kartce online można było napisać maksymalnie 25 słów – tyle, ile używano w korespondencji wysyłanej pocztą polową podczas Powstania. Wypełnione online pocztówki wydrukowano i wysłano w formie tradycyjnej do adresatów. Ponadto, biało-czerwone kartki własnoręcznie wykonali pacjenci szpitalnych oddziałów dziecięcych.

Ważny element akcji stanowiła edukacja młodzieży szkolnej – pokazanie, że historia nie musi być nudna, a jej treści można przekazać w atrakcyjnej formie. We współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej zespół kampanii przeprowadził w całej Polsce 12 seminariów dla nauczycieli pracujących z uczniami w wieku 14-19 lat. Uczestnicy spotkań dowiedzieli się m.in., jak wykorzystywać podczas zajęć historię mówioną, poznali elementy edukacji pozaformalnej i otrzymali narzędzia przydatne w pracy z uczniami. Ponadto, zostali zobowiązani do przeprowadzenia w swoich placówkach w roku szkolnym 2017/2018 lekcji oraz zrealizowania wraz z pięcioma wybranymi uczniami specjalnego projektu związanego z Powstaniem Warszawskim i Polskim Państwem Podziemnym, angażując nie tylko szkołę, ale też społeczność lokalną. Efektem seminariów jest blisko 200 mini projektów, w ramach których młodzi ludzie poznają historię II wojny światowej i w niebanalny sposób dzielą się wiedzą z innymi. W szkołach odbyło się także badanie ankietowe sprawdzające stopień identyfikacji młodzieży z narodem oraz postrzeganie przez nich patriotyzmu.

1 sierpnia ruszyła także uaktualniona wersja strony www.bohateron.pl zawierająca zdjęcia i biogramy Powstańców. Dzięki witrynie uczestnicy akcji mogli wybrać adresatów kartek, zapoznać się z ich historiami i zdecydować, komu przekażą podziękowania za walkę o wolność Ojczyzny. Podsumowanie II edycji akcji nastąpiło podczas gali finałowej 22 listopada w Centrum Konferencyjnym PGE Narodowego w Warszawie. Punktem kulminacyjnym było przekazanie na ręce obecnych na sali Powstańców Warszawskich kartek i listów.

 

W kategorii „Edukacja i multimedia” najwięcej głosów internautów uzyskała Akcja edukacyjna „Światełko dla Czerwca'56”, która jest projektem Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 angażującym dzieci i młodzież szkolną w upamiętnianie osób związanych z wydarzeniami, które rozgrywały się 28 czerwca 1956 roku w Poznaniu. Akcje zainaugurowano, aby przybliżyć młodemu pokoleniu Powstanie Poznańskie 1956 i jego bohaterów. Zgodnie z założeniami akcji w wybrane dni uczestnicy udają się na groby, sprzątają je i zapalają na nich znicz opatrzony logo akcji.



Opis:

Organizator: Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 oddział Wielkopolskie Muzeum Niepodległości

Data wydarzenia: 19.06.2017 - 23.11.2017

Opis wydarzenia:

Akcja „Światełko dla Czerwca’56” jest projektem edukacyjnym Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 angażującym dzieci i młodzież szkolną w upamiętnianie osób związanych z wydarzeniami, które rozgrywały się 28 czerwca 1956 roku w Poznaniu. Akcje zainaugurowano, aby przybliżyć młodemu pokoleniu Powstanie Poznańskie 1956 i jego bohaterów. Zgodnie z założeniami akcji w wybrane dni uczestnicy udają się na groby, sprzątają je i zapalają na nich znicz opatrzony logo akcji. Każda upamiętniana osoba posiada swój biogram, opatrzony fotografią. Projektowi towarzyszą także prelekcje, wygłaszane przed jej rozpoczęciem, w trakcie działań, jak i po ich zakończeniu. Akcja ma charakter cykliczny, odbywa się dwa razy w roku – w drugiej połowie czerwca, przed obchodami rocznicowymi oraz pod koniec października, przed Dniem Wszystkich Świętych. Na liście osób, których mogiły są odwiedzane, znajdują się zarówno ofiary Czerwca’56, jak i jego aktywni uczestnicy, a także osoby, których los związał się z wydarzeniami „czarnego czwartku” czy też osoby, które dbały o propagowanie pamięci o tych wydarzeniach. W 2017 roku Akcja odbywała się w dwóch terminach. Od 19 do 23 czerwca oraz od 23 do 27 października. Pierwszą akcję zainaugurowano przed grobem najmłodszej ofiary, 13-letniego – Romka Strzałkowskiego. Przeprowadzono również wykłady w szkołach. Uczestnicy jesiennej odsłony akcji odwiedzali groby wszystkich osób związanych z wydarzeniami Czerwca’56. Akcję zainaugurowano przy grobie Zastępcy Prezydenta miasta Poznania Macieja Frankiewicza, który był jednym z inicjatorów powstania Muzeum poświęconego pamięci roku 1956, a także na mogile Jana Suwarta, uczestnika wydarzeń, oskarżonego w tzw. procesach poznańskich. Akcja toczyła się na piętnastu cmentarzach w całej Polsce, łącznie odwiedzono ponad 100 mogił, w działaniach wzięło udział blisko 1000 osób. Partnerami akcji jest łącznie kilkanaście placówek z Poznania ( w tym szkoła specjalna oraz przedszkole) oraz z innych części Polski, gdzie spoczywają osoby związane z wydarzeniami z 1956 roku.


Poniżej pozostałe projekty, które Komisja Konkursowa w składzie: Lena Dąbkowska-Cichocka (Muzeum Historii Polski), Wojciech Duch (historia.org.pl), Alicja Knast (Muzeum Śląskie), Piotr Legutko (TVP Historia), prof. Wojciech Roszkowski (Polska Akademia Nauk), Mariusz Staniszewski (Polskie Radio), wyróżniła w Plebiscycie WHR:

 

 

Podczas uroczystego zakończenia wręczono trzy nagrody główne – statuetki wykonane przez wybitnego rzeźbiarza Macieja Zychowicza oraz dyplomy dla wszystkich finalistów.

Wśród gości gali obecni byli parlamentarzyści, przedstawiciele Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Obrony Narodowej, muzeów oraz wszyscy autorzy nominowanych projektów z całej Polski.

Plebiscyt został objęty Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Organizator: Muzeum Historii Polski w Warszawie

Partner: historia.org.pl

Patroni medialni: Polskie Radio, Polska Agencja Prasowa, dzieje.pl, Telewizja Polska, Sieci, wSieci Historii.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się