XII edycja Festiwalu Dekonstrukcji Słowa Czytaj! we wrześniu

XII edycja Festiwalu Dekonstrukcji Słowa Czytaj! we wrześniu

XII edycja Festiwalu Dekonstrukcji Słowa Czytaj! we wrześniu

Udostępnij

W dniach 3-11 września w Częstochowie odbędzie się dwunasta edycja Festiwalu Dekonstrukcji Słowa Czytaj! Na miłośników literatury czekają spotkania, warsztaty, wystawy, koncerty i wiele innych wydarzeń stawiających w centrum kulturę słowa.

Od ponad dekady organizujemy festiwal, ponieważ wierzymy w moc literatury. I choć statystyki podawane przez Bibliotekę Narodową nie napawają optymizmem, to wierzymy, że czytanie nie tylko uwrażliwia, pomaga w budowaniu tożsamości, daje narzędzia do rozumienia i opowiadania o świecie, ale jest też punktem wyjścia do najlepszej zabawy. I na festiwalu bawimy się w dekonstrukcje słów, by odmienić typowe spojrzenie na literaturę i przekroczyć sztampową formę promocji czytelnictwa. Chcemy uchwycić słowo w ruchu, a nie uwięzione na papierze. Punktem wyjścia jest oczywiście literatura, ale interesują nas jej liczne interakcje z wszelkimi odcieniami sztuki” – informują organizatorzy.

W tym roku w imprezie wezmą udział: Agnieszka Gajewska, Karolina Dzimira-Zarzycka, Jarosław Szubrycht, Łukasz Kozak, Wojciech Gunia, Marta Kisiel, Maria Mamczur, Magdalena Okraska, Jacek Hugo-Bader i Łukasz Orbitowski. Nie zabraknie też debat. Będzie można wysłuchać rozmowy Sylwii Chutnik, Olgi Wróbel i Elizy Kąckiej o tym, czy wciąż chcemy czytać Virginię Woolf i dlaczego do dyskusji publicznej znów wróciło pojęcie „własnego pokoju”. Druga debata zostanie poświęcona roli tłumaczenia w literaturze, o czym porozmawiają Krzysztof Cieślik, Anna Wasilewska i Maciej Świerkocki.

Krzysztof Cieślik poprowadzi także warsztaty tłumaczeniowe, będzie można zawalczyć w literackiej bitwie umysłów, wybrać się na literacką grę miejską, a także wziąć udział w slamie poetyckim. Swoją wystawę podczas festiwalu zaprezentuje Bartosz Zaskórski. Organizatorzy ogłosili także nabór na wystawę, której hasło nawiązuje do „Granicy” Zofii Nałkowskiej i brzmi: „może wszystko jest takie, jak wygląda”.

Przewidziano także koncerty. Dla uczestników festiwalu zagrają: Nanga, Korine Sky Riot i Jaźna. Muzyka towarzyszyć będzie też spektaklowi-westernowi „O czynach niszczących opowieść” oraz słuchowisku-niespodziance, które zakończy dziewięć festiwalowych dni.

Szczegółowy program festiwalu pojawi się już wkrótce na stronie imprezy


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się