Europejski Festiwal Debiutów Powieściowych w Kilonii

Europejski Festiwal Debiutów Powieściowych w Kilonii

Zakończył się Europejski Festiwal Debiutów Powieściowych w Kilonii [relacja i zdjęcia]

Udostępnij

Dwunastu pisarzy wraz ze swoimi wydawcami przyjechało w tym minionym tygodniu do kilońskiego Domu Literatury, by przez kilka dni poznawać nawzajem swoje książki, zaprezentować je publiczności i dzielić się doświadczeniami.

Nasza branża budzi piękne emocje, pasjonuje i uzależnia. Bywa jednak bezwzględna, pełna złamanych serc i zawiedzionych nadziei. To, co sprawia, że w niej trwamy, to codzienna przygoda poznawania drugiego człowieka: zarówno w spotkaniu twarzą w twarz, jak i poprzez doświadczenie lektury. I w tym tkwi największa siła festiwalu – powiedziała reprezentująca Instytut Książki Agnieszka Urbanowska w powitaniu skierowanym do pisarzy i redaktorów. – Tych kilka dni ma nie tylko promować pracę, którą już wykonaliście, ale i dać Wam nową energię do twórczego działania.”

W programie imprezy znalazły się: czytanie fragmentów tekstów w językach ojczystych uczestników oraz w tłumaczeniu na niemiecki, prezentacja książek i rozmowy na ich temat, a także dyskusje branżowe.

Tegoroczne powieści okazały się w większości skupione na relacjach międzyludzkich, szczególnie rodzinnych, zaś problematyka społeczna czy ideowa ukazywana była w nich pośrednio. Łączyła je także charakterystyczna dla debiutów perspektywa pierwszoosobowa. Obecność redaktorów pozwoliła na zajrzenie do wydawniczej kuchni: jak wyglądała praca nad tekstem, promocja książki, wreszcie jak różne były drogi autorów prowadzące do debiutu. Jedni zostali wypatrzeni w Internecie, inni na kursach kreatywnego pisania czy w konkursach literackich. Niektórzy do wydawcy trafili dzięki rekomendacji wspólnego znajomego, kolejni po prostu przysłali niezamówiony maszynopis, który nie zawsze zresztą przekonywał redaktorów od razu.

„Mimo że pochodzę z branży filmowej, która jest zupełnie inna niż literacka, pisałam niemal od zawsze” – opowiadała reprezentująca Polskę Radka Franczak, autorka Serca.  „Gdy miałam dwanaście lat, mój tata powiedział: »Ty masz tyle tych emocji – zacznij pisać dziennik. Może kiedyś będzie z tego książka«” – dodał, wręczając jej zeszyt. „I faktycznie, dziennik prowadzę przez większość życia.”

Pisarka przybliżyła publiczności rolę Andrzeja Wajdy i Agnieszki Smoczyńskiej w powstawaniu jej powieści, mówiła także o wątkach emigracji, patriotyzmu rozumianego jako dbałość o naturę wokół siebie czy różnicach kulturowych w obrębie Europy. Jedną z rzeczy, którym chciała w Sercu przyjrzeć się bliżej, była egzystencjalna sytuacja, gdy obcy z początku opiekun starszej osoby staje się dla niej kimś najbliższym, towarzyszącym w umieraniu.

W czwartek Franczak spotkała się także z grupą studentów polonistyki Wydziału Slawistyki na kilońskim uniwersytecie.

Europejski Festiwal Debiutów Powieściowych organizowany jest przez Dom Literatury Schleswig-Holstein oraz Instytut Francuski w Kilonii we współpracy z narodowymi instytucjami kultury z Europy, w tym z Instytutem Książki.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się