Zapomniana książka Józefa Kraszewskiego już na Wikiźródłach!
Twórcy projektu Wikiźródła, opracowali właśnie szczególną książkę J.I. Kraszewskiego pt. „Nad przepaścią”. Książka była do tej pory praktycznie zapomniana, w bibliotekach w Polsce można znaleźć tylko jeden egzemplarz, drugi – w USA. Książka ukazała się raz tylko w 1887. W literaturze jest praktycznie nie opisywana. A teraz dzięki imponującej pracy wolontariuszy projektu Wikiźródła, który jest projektem siostrzanym WIkipedii, każdy może mieć do niej dostęp i ucieszyć się niezwykłą lekturą!
„Nad przepaścią” to współczesna powieść obyczajowa, napisana w lipcu 1884 roku podczas osadzenia J.I. Kraszewskiego w twierdzy w Magdeburgu, Pierwsza publikacja miała miejsce w „Dzienniku Polskim”, wydanie książkowe ukazało się zaś w 1887 roku nakładem księgarni H. Altenberga we Lwowie.
Akcja powieści dzieje się w Warszawie. Główny bohater, trzydziestokilkuletni Aureli Żabiec, typ utracjusza i dekadenta, pragnie popełnić samobójstwo, które zostaje zaniechane z powodu przybycia dawnej znajomej, służącej domu Żabców, panny Salomei. Widząc, w jakiej go zastała sytuacji, zabiera mu strychninę i rewolwer i obiecuje, że jeśli w ciągu miesiąca Żabiec nie zmieni zdania i swojego położenia, które doprowadziło go do tego, co zobaczyła, odda mu je. Powieść opowiada o wahaniach, wątpliwościach i błądzeniu Aurelego w poszukiwaniu własnej drogi i chęci zmiany dotychczasowego życia. Ważną rolę odgrywa w nich przypadek: wygrana w karty, stosunki z ciotką Winnicką, pojawienie się hrabiny Eleonory, dawnej miłości Aurelego, wreszcie samej Salomei. Ostatecznie Aureli zmienia się – osiada w Maczkach pod Warszawą i oddaje się tam pracy, odcinając się od swojej przeszłości. Książka jest już w Wikiźródłach do pobrania w formatach pdf, mobi, epub lub do czytania online TUTAJ
Projekt Wikiźródła to wielojęzyczny siostrzany projekt Wikipedii, który działa jako jedno z przedsięwzięć Wikimedia Foundation. Jego celem jest stworzenie wolnej bazy tekstów źródłowych.Udostępnione zostało już 218 527 tekstów 2293 autorów, z których można swobodnie korzystać, gdyż znajdują się w domenie publicznej lub udostępnione są na wolnej licencji.