Zapomniana książka Józefa Kraszewskiego już na Wikiźródłach!

Zapomniana książka Józefa Kraszewskiego już na Wikiźródłach!

Zapomniana książka Józefa Kraszewskiego już na Wikiźródłach!

Udostępnij

Twórcy projektu Wikiźródła, opracowali właśnie szczególną książkę J.I. Kraszewskiego pt. „Nad przepaścią”. Książka była do tej pory praktycznie zapomniana, w bibliotekach w Polsce można znaleźć tylko jeden egzemplarz, drugi – w USA. Książka ukazała się raz tylko w 1887. W literaturze jest praktycznie nie opisywana. A teraz dzięki imponującej pracy wolontariuszy projektu Wikiźródła, który jest projektem siostrzanym WIkipedii, każdy może mieć do niej dostęp i ucieszyć się niezwykłą lekturą!

„Nad przepaścią” to współczesna powieść obyczajowa, napisana w lipcu 1884 roku podczas osadzenia J.I. Kraszewskiego w twierdzy w Magdeburgu, Pierwsza publikacja miała miejsce w „Dzienniku Polskim”, wydanie książkowe ukazało się zaś w 1887 roku nakładem księgarni H. Altenberga we Lwowie.

Akcja powieści dzieje się w Warszawie. Główny bohater, trzydziestokilkuletni Aureli Żabiec, typ utracjusza i dekadenta, pragnie popełnić samobójstwo, które zostaje zaniechane z powodu przybycia dawnej znajomej, służącej domu Żabców, panny Salomei. Widząc, w jakiej go zastała sytuacji, zabiera mu strychninę i rewolwer i obiecuje, że jeśli w ciągu miesiąca Żabiec nie zmieni zdania i swojego położenia, które doprowadziło go do tego, co zobaczyła, odda mu je. Powieść opowiada o wahaniach, wątpliwościach i błądzeniu Aurelego w poszukiwaniu własnej drogi i chęci zmiany dotychczasowego życia. Ważną rolę odgrywa w nich przypadek: wygrana w karty, stosunki z ciotką Winnicką, pojawienie się hrabiny Eleonory, dawnej miłości Aurelego, wreszcie samej Salomei. Ostatecznie Aureli zmienia się – osiada w Maczkach pod Warszawą i oddaje się tam pracy, odcinając się od swojej przeszłości. Książka jest już w Wikiźródłach do pobrania w formatach pdf, mobi, epub lub do czytania online TUTAJ

Projekt Wikiźródła to wielojęzyczny siostrzany projekt Wikipedii, który działa jako jedno z przedsięwzięć Wikimedia Foundation. Jego celem jest stworzenie wolnej bazy tekstów źródłowych.Udostępnione zostało już 218 527 tekstów 2293 autorów, z których można swobodnie korzystać, gdyż znajdują się w domenie publicznej lub udostępnione są na wolnej licencji.

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się