Zbliża się rocznica otrzymania nagrody Nobla przez Alberta Camusa

Zbliża się rocznica otrzymania nagrody Nobla przez Alberta Camusa

Zbliża się rocznica otrzymania nagrody Nobla przez Alberta Camusa

Udostępnij

Minęło ponad 50 lat od śmierci wybitnego francuskiego pisarza, laureata nagrody Nobla z 1957 roku, Alberta Camusa. Prezydent Sarkozy wystąpił z tej okazji z inicjatywą przeniesienia szczątków pisarza z wiejskiego cmentarzyka w Lourmarin w Prowansji do Panteonu, miejsca pochówku wielkich Francuzów. Propozycja wzbudziła kontrowersje, a nawet opór rodziny, podtrzymującej, że autor „Dżumy” nie szukał zaszczytów i sprawa na razie nie doczekała się rozstrzygnięcia.

akże z okazji półwiecza wypadku samochodowego, w którym zginął 47 – letni wówczas pisarz, wydawnictwo Lafon (będące filią oficyny Gallimard, dysponującej prawami do całości dzieła Camusa) opublikowało album wyjątkowej wartości. Album ten, przygotowany przez córkę pisarza Catherine Camus, zawiera kilkaset fotografii, przedstawiających pisarza od najwcześniejszego dzieciństwa po ostatnie dni życia, w otoczeniu zarówno najbliższej rodziny, jak i przyjaciół i znajomych, w tym wielu wybitnych twórców epoki , takich jak Jean-Paul Sartre, Simone de Beauvoir, Jean-Louis Barrault czy sam Pablo Picasso. W albumie, zatytułowanym „Samotny i solidarny” są liczne fragmenty rękopisów i maszynopisów Camusa, a także jego artykułów, zwłaszcza z podziemnej francuskiej prasy z lat okupacji. Ale najważniejsze są teksty. Obok fragmentów najbardziej znanych dzieł Camusa, jak „Dżuma”, „Obcy”, „Upadek” czy sztuk teatralnych „Kaligula” lub „Stan oblężenia” są tu także nigdy nie publikowane w Polsce wycinki z jego „Dzienników”, pisanych od 1935 roku aż do samej śmierci w 1960. Jest rzeczą zdumiewającą jak wiele z tych fragmentów, gdy się je dziś czyta, w pełni zachowało aktualność i bywa przedmiotem aktualnej publicystyki. Bo też Camus był twórcą wyjątkowym. Jak u bardzo niewielu wielkich twórców uderza u niego absolutna zgodność między dziełem pisarza humanisty i jego postawą w życiu, zwłaszcza w okresie okupacji.

Album ma nader atrakcyjną formę graficzną i stanowi jakby rodzaj bezcennej kroniki życia i twórczości autora „Obcego”. Ale Polakom polecić go można także z innych powodów. „Dżuma” pozostała jedną z największych powieści XX wieku i znajduje się także u nas na liście szkolnej lektury, pozostając książką czytaną, zwłaszcza przez młodzież. Odczytywana jako metafora wszelkiego totalitaryzmu będzie długo jeszcze dziełem w pełni współczesnym. Tytułem ciekawostki dodajmy, że podróżując po Europie krótko przed II wojną światową młody Camus odwiedził także Wrocław i Legnicę, tyle że miasta te oczywiście nie leżały wówczas w granicach naszego kraju.

Camus po wojnie bywał trudnym partnerem polityków we Francji. Miał lewicowe poglądy, ale od dawna nie należał do żadnej partii i potępiał wszelkie totalitaryzmy ze stalinowskim włącznie, co doprowadziło do jego burzliwego rozstania z egzystencjalistami Sartrem i Simone de Beauvoir. Prześledzenie jego drogi życiowej poprzez zdjęcia i teksty od dzieciństwa w Algierze spędzonego w biedzie po nagrodę Nobla – wydaje się niezwykle pasjonujące. Tym bardziej, że ilustracje stanowią unikatowe zdjęcia.

Album zawiera bogatą, dotychczas niepublikowaną, ikonografię - 500 fotografii i fotogramów

Tytuł: Albert Camus – Samotny i Solidarny
Autor: Catherine Camus
Przekład: Andrzej Bilik
Wydawca: Stidioo EMKA
Miejsce wydania: Warszawa 2010    
Wydanie: I
Objętość: 209 stron
Ilustracje: zdjęcia
Oprawa: twarda z obwolutą
Format: 280 x 330
ISBN: 978-83-60652-77-0
Cena katalogowa: 120,00 zł
Cena promocyjna: 59,00 zł

Podoba mi się, kupuję:

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się