Zgłoszenia do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2021
Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus, przyznawana przez Wrocławski Dom Literatury, jest najważniejszym wyróżnieniem dla książek prozatorskich autorstwa pisarzy z Europy Środkowej wydanych po polsku.
Nagroda stanowi bezpośrednie nawiązanie do wielowiekowych tradycji Wrocławia jako miasta spotkań i dialogu. Wrocław, ze względu na swoją historię i położenie, zawsze stanowił miejsce ścierania się najrozmaitszych narodowości, kultur i prądów umysłowych. Nagroda jest przyznawana corocznie, pisarzom pochodzącym z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur.
Do edycji 2021 Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus można zgłaszać pierwsze polskie wydania książek, które ukazały się pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia 2020 roku. Każdy wydawca ma prawo zgłosić w danej edycji Nagrody 4 książki prozatorskie, autorstwa pisarzy żyjących, pochodzących z 22 krajów. Są to: Albania, Austria, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Macedonia, Mołdawia, Niemcy, Polska, Rosja, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Ukraina, Węgry. Proporcja zgłoszonych książek autorów polskich i zagranicznych jest dowolna. Do nagrody kwalifikują się wyłącznie publikacje posiadające nr ISBN.
Ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 stycznia 2021 roku.
Do każdego zgłoszonego tytułu należy załączyć wypełniony i wydrukowany formularz. Formularz wraz z załącznikami należy także przesłać w formie elektronicznej na adres angelus@literatura.wroclaw.pl.
Zgłoszenia zawierające 8 egzemplarzy drukowanych każdego tytułu oraz wypełniony formularz należy przesłać pod adres Biura Nagrody:
Wrocławski Dom Literatury, ul. Przejście Garncarskie 2, 50-107 Wrocław.
Dodatkowe informacje pod adresem: angelus@literatura.wroclaw.pl
Nagrodę stanowi czek na kwotę 150 000 zł ufundowany przez Prezydenta Wrocławia oraz statuetka autorstwa Ewy Rossano. Od 2010 roku przyznawana jest także nagroda dla tłumacza w wysokości 20 000 zł – otrzymuje ją tłumacz zwycięskiej książki w przypadku, gdy laureatem jest autor zagraniczny, a w przypadku, gdy laureatem zostaje pisarz z Polski – wskazany przez jurorów tłumacz jednej z książek zakwalifikowanych do finału.