Zmarła Monika Jaworska, dziennikarka i szefowa Radia RAM

Zmarła Monika Jaworska, dziennikarka i szefowa Radia RAM

Zmarła Monika Jaworska, dziennikarka i szefowa Radia RAM

Udostępnij

Kochała radio i Elvisa Presleya. Słuchaczy Radia RAM przez dwadzieścia lat budziła dobrze nastrojonym porankiem, w ostatnim czasie znanym pod hasłem: Dzień dobry we Wrocławiu! Monika Jaworska, wybitna dziennikarka i prezenterka, zmarła po długiej i ciężkiej chorobie.

W informacji publicznej nie podano przyczyny śmierci, a jedynie fakt, że Jaworska zmarła po "długiej i ciężkiej chorobie". Żal po stracie gwiazdy lokalnej rozgłośni wyrazili nie tylko koledzy z pracy, ale także słuchacze, zamieszczający setki komentarzy po wpisem na Facebooku i stronie radia.

We wrocławskiej stacji - którą w ostatnich latach kierowała - pracowała od grudnia 2001 roku. Prowadziła m.in. poranne pasmo "Dzień dobry we Wrocławiu". Była jedną z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych osobowości dolnośląskiej radiofonii. "Jej głos pozostanie niezapomniany we Wrocławiu i w innych częściach globu, w które przenieśli się najwierniejsi słuchacze" - czytamy we wzruszającym pożegnaniu na stronie internetowej radia.  

Jaworska była nie tylko szefową rozgłośni oraz gospodynią nadawanych w niej audycji. Prowadziła także koncerty, pikniki i okolicznościowe wydarzenia z udziałem fanów. Co roku wręczała również Nagrody Radia RAM podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej.  

Tak Monikę Jaworską wspomina redakcja Radia RAM, któremu poświęciła swoje życie, a w ostatnich latach była jego szefową:

"Dla przyjaciół była Moną, w radiowych żartach Królową, przyjeżdżająca do pracy o świcie ukochanym i stylowym samochodem. Od rana do wieczora z uśmiechem na ustach, jako Szefowa nie uznająca spraw nie do rozwiązania. Zawsze serdeczna, gotowa do pomocy, pełna pomysłów. Nie ma przesady w stwierdzeniu, że Radiu RAM poświęciła swoje życie. Zaczynała w czasach, gdy stacja nazywała się Programem Miejskim. Monika wyprzedziła wówczas o dekady popularne dziś portale i prowadziła „Bieg przez plotki”. Poczucia humoru w radionoweli o przygodach Manuela pozazdrościliby jej autorzy memów i satyrycznych stron. Monika wykorzystywała technologiczne nowości i zmieniający się świat mediów tylko do jednego: bezpośredniego kontaktu ze słuchaczkami i słuchaczami. Czuła się szczęśliwa w radiu, na antenie, ale zawsze pamiętała, że mówi do konkretnych ludzi. Uczyła tego nas wszystkich. Odbierała telefony nawet w trakcie serwisu informacyjnego, na krótkiej wiadomości dźwiękowej, by nikt nie miał poczucia, że do studia nie da się dodzwonić. W tym samym studiu zakładała profile radiowe na GG, czacie, Naszej klasie, w końcu na Facebooku. Dbała o to, by akcje promocyjne RAM-u służyły tylko jednemu: spotkaniu osób z dwóch stron anteny. Temu służyły jej ukochane Rejsy, Pikniki i Koncerty. Słuchaczki i słuchacze Radia RAM byli dla niej najważniejsi na świecie."

Na internetowej stronie rozgłośni można przeczytać to, jak wspominali ją najbliżsi pracownicy.

Dla przyjaciół była Moną, w radiowych żartach Królową, przyjeżdżająca do pracy o świcie ukochanym i stylowym samochodem. Od rana do wieczora z uśmiechem na ustach, jako Szefowa nieuznająca spraw nie do rozwiązania. Zawsze serdeczna, gotowa do pomocy, pełna pomysłów. Nie ma przesady w stwierdzeniu, że Radiu RAM poświęciła swoje życie – czytamy na stronie.

Kochała śpiewające aktorki i śpiewających aktorów, musicale i dobre kino, najlepiej o miłości. Była zawsze na bieżąco ze sprawami Wrocławia, ale wymarzyła sobie, by prowadzone przez nią radio pozostawało apolityczne. Udało jej się w tej niemodnej idei wytrwać. Zbudowała stację poświęconą miastu, kulturze, z oknem na Dolny Śląsk i świat. Otwartą i uśmiechniętą. Taką, jak ona sama.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się od godz. 15.00 na Cmentarzu Komunalnym w Krośnie Odrzańskim, przy ulicy Kościuszki 47. Dla wszystkich tych, którzy chcieliby pożegnać Monikę Jaworską we Wrocławiu, w hallu Radia RAM przy Alei Karkonoskiej wystawiona została Księga Kondolencyjna. Wpisy w niej będą możliwe dziś do północy, jutro do 16.00 oraz od 10 do 16 stycznia codziennie do północy.

Dzisiaj 8 stycznia pożegnaliśmy Monikę Jaworską, znakomitą dziennikarkę i wybitną prezenterkę, która przez ostatnie lata była szefową radia RAM. To właśnie radiu poświęciła całe swoje życie. Monika Jaworska zmarła 4 stycznia po długiej i ciężkiej chorobie.

Morze żółtych kwiatów i zniczy, a z głośników... Elvis Presley. Tak rozpoczęło się pożegnanie, szefowej Radia RAM - Moniki Jaworskiej. Po mszy świętej, jej redakcyjni koledzy wynieśli na ramionach trumnę i przenieśli do miejsca spoczynku na cmentarzu w Krośnie Odrzańskim. Wszyscy zebrani nie ukrywali poruszenia. Poza redakcją na miejsce przyjechali słuchacze i przyjaciele z Wrocławia.

Ostatni program Monika Jaworska poprowadziła na antenie Radia RAM 6 grudnia, w 21. urodziny stacji. Swoje ostatnie słowa do słuchaczy nagrała 29 grudnia 2021 roku. "Nie odkładajmy tego, co dla nas najlepsze na później. Wyobraźmy sobie społeczeństwo szczęśliwych, spełnionych, dobrych ludzi. Trochę utopijne, ale czy ja wiem, może się tak da? Trzeba spróbować, teraz mamy nowy czas na to. Tak naprawdę zawsze mamy na to czas, ale to może być ten moment, kiedy sobie powiemy nasze TERAZ!"

Gdy 6 grudnia 2000 roku rozpoczynało działalność Radio RAM, głos Moniki usłyszeliśmy jako pierwszy. Przez dwadzieścia lat, z małymi przerwami, budziła od szóstej rano w programie znanym w ostatnich latach jako „Dzień dobry we Wrocławiu”. Stała się dla mieszkańców miasta punktem odniesienia bardziej charakterystycznym niż niejeden hejnał, o krasnalach nie wspominając. W innych radiowych wcieleniach była Panią Mikołajową, Wodzirejką, Rejsowym KO-wcem, jurorką, konferansjerką. Co roku wręczała Nagrodę Radia RAM na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej. Kochała śpiewające aktorki i śpiewających aktorów, musicale i dobre kino, najlepiej o miłości. Była zawsze na bieżąco ze sprawami Wrocławia, ale wymarzyła sobie by prowadzone przez nią radio pozostawało apolityczne. Udało jej się w tej niemodnej idei wytrwać. Zbudowała stację poświęconą miastu, kulturze, z oknem na Dolny Śląsk i świat. Otwartą i uśmiechniętą. Taką, jak ona sama.

 

Wpisy w Księdze Kondolencyjnej będą możliwe:

8.01 do północy
9.01 do 16:00
od 10 do 16.01 codziennie do północy


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się