Znamy nominowanych w XXVII konkursie o Nagrodę im. J. Długosza

Znamy nominowanych w XXVII konkursie o Nagrodę im. J. Długosza

Znamy nominowanych w XXVII konkursie o Nagrodę im. J. Długosza

Udostępnij

Poznaliśmy nominacje do XXVII edycji Konkursu o Nagrodę im. J. Długosza, który organizowany jest w ramach Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.

Co roku w konkursie nagradzane są dzieła polskich autorów wnoszące istotny wkład w rozwój światowej nauki i kultury. Celem jest popularyzacja książek z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki, poprzez aktywizowanie i motywowanie obecnych na polskim rynku wydawnictw do publikowania dokonań naukowców i badaczy.

Autora lub autorkę nagrodzonej książki poznamy już 24 października podczas uroczystej gali w Teatrze Ludowym w Krakowie. Nagrodą w konkursie jest statuetka dłuta śp. Bronisława Chromego oraz
40 tys. zł.

Tegoroczna edycja przyniosła zmiany w składzie jury. Dotychczasowy przewodniczący kapituły prof. Władysław Stróżewski został honorowym przewodniczącym, natomiast od teraz komisją konkursową będzie kierować prof. Ryszard Nycz. Do jury dołączyła również prof. Małgorzata Janicka-Słysz, polska teoretyczka muzyki, doktor habilitowana sztuk muzycznych, adiunkt w Katedrze Teorii i Interpretacji Dzieła Muzycznego krakowskiej Akademii Muzycznej, zastępując tym samym prof. Leszka Polonego, emerytowanego członka kapituły Konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza.

Jury Konkursu, w skład którego wchodzą wybitni profesorowie, wyłoniło 10 nominowanych publikacji. Wśród finalistów znaleźli się: 

  1. Magdalena Chułek, Jak wytwarzany jest slums? Studium przypadku mieszkańców Kibery i Korogocho w Nairobi, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu M. Kopernika.
  2. Ryszard Jamka, Panów piłą. Trzy legendy o Jakubie Szeli, Wydawnictwo Marginesy.
  3. Paweł Kowal,  Trauma i sława, Wydawnictwo Agora.
  4. Adam Leszczyński, Obrońcy pańszczyzny, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa.
  5. Waldemar Łazuga, Uwikłani w przeszłość, Zysk i S-ka Wydawnictwo.
  6. Ewa Pałasz-Rutkowska, Dzieje kultury japońskiej, Wydawnictwo Naukowe PWN S.A.
  7. Piotr Pytlakowski, Strefa niepamięci, Wydawnictwo Agora.
  8. Marcin Trzęsiok, Muzyka doświadczenia. Eseje i studia, Polskie Wydawnictwo Muzyczne.
  9. Elżbieta Wichrowska, Zapisy codzienności... O dziewiętnastowiecznych dziennikach choroby i osobistych szkicownikach malarskich, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego.
  10. Jagoda Wierzejska, Była wschodnia Galicja w Polsce, Polska w byłej wschodniej Galicji. Obraz (wielo)narodowej prowincji w międzywojennej literaturze polskiej, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego.

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie odbędą się w dniach 24-27 października w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków. Spotkanie z laureatem/laureatką Konkursu odbędzie się 25 października o godz. 15:00 na scenie w hali Wisła (EXPO Kraków) podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie®.

Źródło: ksiazka.krakow.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się