Znamy program 3. edycji Targów Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka 2019
Niezależnie od tego czy Targi Przecinek i Kropka odwiedzą mali humaniści, przyszli astronauci, gwiazdy muzyki czy konstruktorzy robotów – każde dziecko znajdzie w programie coś inspirującego. Na odwiedzających czekają spotkania z ulubionymi pisarzami, 70 stoisk z najlepszą literaturą dziecięcą i aż 60 kreatywnych warsztatów z różnych dziedzin. Targi odbędą się już 6 i 7 kwietnia w Centrum Praskim Koneser. Wstęp na wydarzenie oraz udział w warsztatach są bezpłatne.
Literackie inspiracje
Spotkania z Andrzejem Maleszką, Adamem Wajrakiem, Marcinem Wichą, Anną Dziewit-Meller, Michałem Rusinkiem czy Szymonem Radzimierskim, spektakl o Szewczyku Dratewce w wersji owocowo-warzywnej, niezwykły koncert zespołu Budyń Julka Tuwima oraz mnóstwo świetnej literatury i twórczych warsztatów – tak w dużym skrócie zapowiadają się empikowe targi. Scena to przede wszystkim inspirujące spotkania z ulubionymi autorami dziecięcych lektur, spektakl, koncert oraz quizy z nagrodami. Pojawi się na niej m.in. Adam Wajrak, twórca wyjątkowych książek o zwierzętach oraz prawdziwych tropicielach, Cezary Harasimowicz – autor „Mirabelki”, która przedstawia losy XX-wiecznej Warszawy, 12-letni podróżnik Szymon Radzimierski, uwielbiany przez dzieci Michał Rusinek czy Holly Webb – brytyjska autorka, twórczyni popularnej serii o czworonogach. Doskonale znaną historię dzielnego Szewczyka Dratewki, tym razem umiejscowioną w kulinarnej scenerii przy użyciu kuchennych sprzętów, w towarzystwie smaków i zapachów, przedstawi Teatr im. H. Ch. Andersena. Dzieciństwo Juliana Tuwima oraz jego najpopularniejsze utwory z ukochanymi bohaterami – Słoniem Trąbalskim czy Dyzio Marzycielem uczestnikom Targów przybliży zespół Budyń Julka Tuwima.
Warsztaty rozbudzające pasje w najmłodszych
Empik zaprasza do pięciu stref warsztatowych – Kryjówka ciekawskich, Komnata pasjonatów, Kraina odkrywców, Królestwo pomysłowych i Laboratorium myślicieli – w których odbędzie się aż 60 różnorodnych zajęć (zapisy za pośrednictwem aplikacji Going.). Ich program został ułożony tak, aby wszystkie dzieci niezależnie od wieku i pasji mogły wybrać najbardziej ich interesujące zajęcia. Z pomocą ekspertów najmłodsi będą mieli okazję poznać tajniki pracy astronauty, ogrodnika czy rzemieślnika, samodzielnie zbudują rakietę i wezmą udział w rozgrywkach detektywistycznych. Do wyboru są np. warsztaty literacko-twórcze pod okiem laureata Nagrody Literackiej Nike Marcina Wichy. Na spotkaniu inspirowanym jego książką – „Wielka księga Klary” – nie zabraknie czytania, śmiechu i szczerej rozmowy. Do krainy dźwięków, instrumentów i muzyki małych melomanów zaprosi pisarka Kalina Cyz i ilustratorka Jagoda Charkiewicz. Dzieci, które marzą o karierze dziennikarza z pewnością zainteresują warsztaty z Agnieszką Kunikowską z Polskiego Radia. W zaaranżowanym bajkowym studiu radiowym uczestnicy będą wcielać się w role dziennikarzy przeprowadzających wywiad z ulubioną postacią z bajki. Będzie też dużo projektowania, szycia i przerabiania – zgodnie z duchem idei zero waste. Podczas warsztatów krawieckich z Katarzyną Łopatą dzieci stworzą maskotkę według własnego projektu. Wykorzystają do tego używane ubrania i niepotrzebne materiały. Zaskakującą liczbę warstw ubioru damy w XVI wieku oraz tajemnice królewskiej garderoby młodzi fani mody odkryją podczas warsztatów prowadzonych przez Martę Tarnawską-Banaszek. W programie znalazły się także kreowanie postaci komiksowych z Przemysławem Olszewskim, autorem serii „Praga Gada” oraz tworzenie własnego jednorożca prosto z „Akademii Jednorożców”. Podczas warsztatów architektonicznych „Było sobie miasto” uczestnicy będą budować makiety miasta z materiałów z recyklingu. Wykorzystają do tego puste butelki, opakowania i kartony, dowiadując się przy okazji, czym jest recykling. Miłośnicy przyrody odnajdą się na warsztatach ogrodniczych „Czy wiesz, którą część warzywa jesz?” ze Sławomirem Majewskim z paprociarnia.pl, a na małych odkrywców świata czekać będą zajęcia z robotyki oparte na specjalnych zestawach Klocków LEGO®. Na Targach Przecinek i Kropka nie zabraknie też połączenia zabawy z iluzją i nauką. Podczas warsztatów z Mariuszem Włosarskim dzieci wykonają jedną z pierwszych zabawek animowanych o nazwie „Ptaszek w klatce – Thaumatrope”. Natomiast w trakcie spotkania organizowanego przez Muzeum Neonów uczestnicy ożywią własny neonowy projekt z wykorzystaniem świecących farb.
6 i 7 kwietnia świętem literatury dziecięcej
Przecinek i Kropka to szeroko zakrojony program edukacyjny Empiku, w którego skład wchodzą m.in. Konkurs na Najlepszą Książkę Dziecięcą oraz Targi Książki Dziecięcej, które na stałe wpisały się w świadomość rodziców. W poprzedniej edycji wydarzenia wzięło udział 15 tysięcy osób. W tym roku na terenie Centrum Praskiego Koneser na odwiedzających czekać będzie jeszcze więcej zabawy, uśmiechu i dobrej literatury. W tym roku Targi zostały objęte honorowym patronatem Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy. Swoją ofertę zaprezentuje około 70 wystawców książkowych. Na terenie wydarzenia do dyspozycji małych i dużych uczestników Targów będzie specjalna strefa kawiarniano-gastronomiczna oraz wózkownia. Darmowe wejściówki można pobrać za pośrednictwem aplikacji Going.
Targi Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka (6-7 kwietnia)
Miewjsce: Centrum Praskie Koneser, Plac Konesera 2, Warszawa
Wstęp Wolny (bezpłatne wejściówki są dostępne w aplikacji Going.)
Szczegóły: Targi Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka na Facebook
https://www.facebook.com/events/381590119056271/
Wejściówki: https://goingapp.pl/evt/2097246/targi-ksiazki-dzieciecej-przecinek-i-kropka
Zapisy na konkretne zajęcia odbywają się za pośrednictwem aplikacji Going. – każdy warsztat jest osobnym wydarzeniem.
Zapraszamy do śledzenia aktualności na:
www.facebook.com/przecinekikropka.empik
Wydarzenie objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy
Patroni medialni: Co Jest Grane 24, Gazeta Wyborcza, Polskie Radio Dzieciom, Nick Jr., National Geographic Kids, Kukbuk, Qlturka, Fundacja Kosmos dla Dziewczynek