Znamy zwycięzców w konkursie literackim "1920"
Biuro Programu „Niepodległa" ogłasza wyniki konkursu literackiego „1920" zorganizowanego z okazji setnej rocznicy wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku. Do udziału w rywalizacji zgłoszono 362 opowiadania, których łączna liczba znaków sięgnęła blisko 10 milionów.
Jury konkursu w składzie Rafał Bielski, Anna Bińkowska (przewodnicząca), Krzysztof Bochus, Jacek Galiński, Janusz Krystosiak oraz Sylwia Zientek wybrało 10 finałowych prac, które ukażą się drukiem w antologii pokonkursowej wydanej przez wydawnictwo „Skarpa Warszawska".
Zgodnie z regulaminem, w konkursie przyznano 10 równorzędnych nagród dla autorów najlepiej ocenianych opowiadań. Zwycięzcami zostali:
- Marcin Jędrysiak (pseudonim Moritz Leitner) za tekst „Werble werbunkowe"
- Jacek Kalinowski (pseudonim Drapichrust) za tekst „Wanda"
- Maciej Koncman (pseudonim Nati-Koń) za tekst „Sprawiedliwość po prasku"
- Bartek Kozdęba (pseudonim Wincenty Szaman) za tekst „Ta ostatnia niedziela"
- Rinalda Krempeć (pseudonim Magda Ritter) za tekst „Trzy miesiące na wojnę"
- Bartosz Majorczyk (pseudonim Bartosh) za tekst „Ubłocona wolność"
- Ewa Salwin (pseudonim Emilia Kama) za tekst „Słowografie"
- Marek Strzała (pseudonim Ułan1920) za tekst „Panie Babel"
- Kamila Szmigiel (pseudonim Andromeda) za tekst „Trzy kolory księdza"
- Krzysztof Usakiewicz (pseudonim Podilato) za tekst „Limbo"
Dodatkowo, Dyrektor Biura Programu „Niepodległa" zdecydował także o przyznaniu nagrody specjalnej dla Piotra Kozielczyka (pseudonim Jan Koska) za tekst „Wszyscy jesteśmy na wojnie"
Biuro Programu „Niepodległa" ogłosiło ogólnopolski konkurs literacki „1920" w czerwcu 2020 roku. Ideą konkursu było stworzenie literackiej panoramy roku 1920, ale bez ograniczeń dotyczących formy literackiej. Ważne było jedynie nawiązanie do roku, w którym Polska zmagała się z nawałą bolszewicką. Praca mogła opierać się na prawdziwych zdarzeniach i osobach, lub być fikcją literacką.
Czekaliśmy na teksty przedstawiające Polskę i Polaków w roku 1920, codzienne i niecodzienne problemy kraju i jego mieszkańców. Celem konkursu była popularyzacja wiedzy o polskiej historii XX wieku, a zwłaszcza o przyczynach, przebiegu i skutkach wojny polsko-bolszewickiej. Inicjatywa miała skłonić uczestników do sięgnięcia do źródeł, opisania tamtych czasów oraz pokazania wysiłku całego społeczeństwa nowo odrodzonej Polski, w efekcie czego powstawała literacka panorama roku 1920.
Do oceny konkursowej zakwalifikowało się 362 opowiadania nie tylko z Polski, ale również z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemiec czy USA.
Mapa zgłoszeń z Polski na konkurs 1920. Numery oznaczają numer nadesłanego zgłoszenia. Oprócz Polski prace nadesłano m.in. z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemiec czy USA.
Każde opowiadanie mogło liczyć maksymalnie 30 tys. znaków co przy 362 pracach dawałoby ponad 10 milionów znaków. Oczywiście część prac była krótsza, ale i tak w pierwszej ocenie jury musiało się zmierzyć z lekturą prac odpowiadających ponad 20 egzemplarzom „Pana Tadeusza".
Nagrodzone teksty ukażą się w antologii pokonkursowej wydanej nakładem wydawnictwa Skarpa Warszawska, partnera konkursu. Polskie zwycięstwo, ukazane na stronach tekstów w antologii, pomoże innym nawet sto lat po wydarzeniach wojny polsko-bolszewickiej: zysk ze sprzedaży zostanie przekazany na rzecz Fundacji „Nasze Dzieci" przy Klinice Onkologii w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka". Fundacja obejmuje opieką dzieci walczące z chorobą nowotworową, nie tylko podczas leczenia szpitalnego, ale podczas całej choroby.
Partner wydawniczy: Skarpa Warszawska.
Partner merytoryczny: Maszyna Do Pisania. Partner medialny: Portal Kryminalny.
Współpraca: Czytam, bo lubię, Kryminalna Piła, Poznański Festiwal Kryminału Granda.
Organizację konkursu wsparła darowizną Fundacja KGHM.
Więcej szczegółów na https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/znamy-wyniki-konkursu-literackiego-1920/