Znamy zwycięzców w konkursie literackim "1920"

Znamy zwycięzców w konkursie literackim "1920"

Znamy zwycięzców w konkursie literackim "1920"

Udostępnij

Biuro Programu „Niepodległa" ogłasza wyniki konkursu literackiego „1920" zorganizowanego z okazji setnej rocznicy wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku. Do udziału w rywalizacji zgłoszono 362 opowiadania, których łączna liczba znaków sięgnęła blisko 10 milionów.

Jury konkursu w składzie Rafał Bielski, Anna Bińkowska (przewodnicząca), Krzysztof Bochus, Jacek Galiński, Janusz Krystosiak oraz Sylwia Zientek wybrało 10 finałowych prac, które ukażą się drukiem w antologii pokonkursowej wydanej przez wydawnictwo „Skarpa Warszawska".

Zgodnie z regulaminem, w konkursie przyznano 10 równorzędnych nagród dla autorów najlepiej ocenianych opowiadań. Zwycięzcami zostali:

  • Marcin Jędrysiak (pseudonim Moritz Leitner) za tekst „Werble werbunkowe"
  • Jacek Kalinowski (pseudonim Drapichrust) za tekst „Wanda"
  • Maciej Koncman (pseudonim Nati-Koń) za tekst „Sprawiedliwość po prasku"
  • Bartek Kozdęba (pseudonim Wincenty Szaman) za tekst „Ta ostatnia niedziela"
  • Rinalda Krempeć (pseudonim Magda Ritter) za tekst „Trzy miesiące na wojnę"
  • Bartosz Majorczyk (pseudonim Bartosh) za tekst „Ubłocona wolność"
  • Ewa Salwin (pseudonim Emilia Kama) za tekst „Słowografie"
  • Marek Strzała (pseudonim Ułan1920) za tekst „Panie Babel"
  • Kamila Szmigiel (pseudonim Andromeda) za tekst „Trzy kolory księdza"
  • Krzysztof Usakiewicz (pseudonim Podilato) za tekst „Limbo"

Dodatkowo, Dyrektor Biura Programu „Niepodległa" zdecydował także o przyznaniu nagrody specjalnej dla Piotra Kozielczyka (pseudonim Jan Koska) za tekst „Wszyscy jesteśmy na wojnie"

Biuro Programu „Niepodległa" ogłosiło ogólnopolski konkurs literacki „1920" w czerwcu 2020 roku. Ideą konkursu było stworzenie literackiej panoramy roku 1920, ale bez ograniczeń dotyczących formy literackiej. Ważne było jedynie nawiązanie do roku, w którym Polska zmagała się z nawałą bolszewicką. Praca mogła opierać się na prawdziwych zdarzeniach i osobach, lub być fikcją literacką.

Czekaliśmy na teksty przedstawiające Polskę i Polaków w roku 1920, codzienne i niecodzienne problemy kraju i jego mieszkańców. Celem konkursu była popularyzacja wiedzy o polskiej historii XX wieku, a zwłaszcza o przyczynach, przebiegu i skutkach wojny polsko-bolszewickiej. Inicjatywa miała skłonić uczestników do sięgnięcia do źródeł, opisania tamtych czasów oraz pokazania wysiłku całego społeczeństwa nowo odrodzonej Polski, w efekcie czego powstawała literacka panorama roku 1920.

Do oceny konkursowej zakwalifikowało się 362 opowiadania nie tylko z Polski, ale również z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemiec czy USA.

Mapa zgłoszeń z Polski na konkurs 1920. Numery oznaczają numer nadesłanego zgłoszenia. Oprócz Polski prace nadesłano m.in. z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemiec czy USA.

Każde opowiadanie mogło liczyć maksymalnie 30 tys. znaków co przy 362 pracach dawałoby ponad 10 milionów znaków. Oczywiście część prac była krótsza, ale i tak w pierwszej ocenie jury musiało się zmierzyć z lekturą prac odpowiadających ponad 20 egzemplarzom „Pana Tadeusza".

Nagrodzone teksty ukażą się w antologii pokonkursowej wydanej nakładem wydawnictwa Skarpa Warszawska, partnera konkursu. Polskie zwycięstwo, ukazane na stronach tekstów w antologii, pomoże innym nawet sto lat po wydarzeniach wojny polsko-bolszewickiej: zysk ze sprzedaży zostanie przekazany na rzecz Fundacji „Nasze Dzieci" przy Klinice Onkologii w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka". Fundacja obejmuje opieką dzieci walczące z chorobą nowotworową, nie tylko podczas leczenia szpitalnego, ale podczas całej choroby.

 

Partner wydawniczy: Skarpa Warszawska.

Partner merytoryczny: Maszyna Do Pisania. Partner medialny: Portal Kryminalny.

Współpraca: Czytam, bo lubię, Kryminalna Piła, Poznański Festiwal Kryminału Granda.

 

Organizację konkursu wsparła darowizną Fundacja KGHM.

 

Więcej szczegółów na https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/znamy-wyniki-konkursu-literackiego-1920/


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się