8 maja to Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek – początek Tygodnia Bibliotek, który ma nie tylko promować czytelnictwo, ale też przyciągać nowych czytelników i rozmawiać o kondycji polskich bibliotek.
XI Forum “Europa z widokiem na przyszłość. Parlament Słowa” - debaty o kulturze, demokracji i solidarności. Refleksja nad przyszłością Europy i kondycją demokracji znajdzie się w centrum międzynarodowej debaty, wpisanej w Program kulturalny polskiej prezydencji.
W imieniu Polskiej Izby Książki zapraszamy na Międzynarodowe Targi Książki do Pałacu Kultury i Nauki - Sala Kisielewskiego, Dala Goethego, na interesujące spotkania branżowe
We wtorek 13 maja 2025 rozpocznie się jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius. Wrocław już po raz dziesiąty będzie gościł tę jedną z największych i najważniejszych imprez poetyckich w Polsce, a okrągły jubileusz stanie się pretekstem do zawarcia nowych literackich znajomości, ale też do spotkań z poetkami i poetami, którzy przez dekadę stali się postaciami dla Festiwalu kluczowymi.
Czytelnictwo książek w Polsce ustabilizowało się na poziomie powyżej 40%. W 2024 roku lekturę co najmniej jednej książki zadeklarowało 41% ankietowanych. Nadal częściej czytają kobiety (47%) niż mężczyźni (35%). Niezmiennie najwięcej czyta młodzież w wieku 15–18 lat (54%), najmniej – osoby powyżej 70. roku życia (25%)
Liczby mówią same za siebie. Średnio co 5 sekund w Empiku sprzedaje się jedna książka dla dzieci! W 2024 roku ponad 6,5 mln egzemplarzy nowych książek trafiło do najmłodszych czytelników. Do tego dodajmy 2,5 mln przesłuchanych godzin audiobooków dla dzieci w Empik Go. W erze cyfrowej rozrywki to właśnie papierowe historie i audiobooki wciągają dzieci na długie godziny, a serie z ich ulubionymi bohaterami sprzedają się nawet w setkach tysięcy egzemplarzy.
Przygotowany na zlecenie Instytutu Książki przez Polską Sieć Ekonomii raport Jeszcze książka nie zginęła? jest pierwszym tego typu opracowaniem uwzględniającym perspektywę ekonomiczną wszystkich podmiotów pola literackiego.
Fundacja Powszechnego Czytania wydała serię książek przygotowanych według zasad projektowania uniwersalnego, które łączą, inspirują i przełamują bariery w dostępie do literatury. Seria ukazuje się w ramach projektu „Książki bez granic”, którego liderem jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Rok 2024 w Fundacji Powszechnego Czytania był czasem intensywnych działań na rzecz czytelnictwa w Polsce, realizacji licznych projektów. Oto przegląd najważniejszych inicjatyw i wydarzeń w FPC.
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zaprasza do udziału w konkursie, którego celem jest podnoszenie prestiżu bibliotek i czytelnictwa. Plakat wyłoniony w konkursie będzie motywem graficznym Tygodnia Bibliotek 2025, którego hasło brzmi „Biblioteka. Lubię tu być”. Prace można nadsyłać do 3 marca 2025 roku.
W Polsce w ciągu roku wydawane jest ponad 30000 publikacji. Jednakże tylko niewielka ich ilość jest dostosowana do potrzeb osób niedowidzących lub niewidomych. Zwiększenie tej dostępności powinno być najważniejszym zadaniem branży wydawniczej w najbliższym czasie. Taki też cel przed sobą stawia Fundacja Historyczna im. Mariana Rejewskiego – wydawca portalu www.historianaprawde.pl. Poniżej publikujemy list otwarty prezesa Fundacji skierowany do branży wydawniczej w Polsce.
Miasto szpiegów
Asyria
Teraz czekaj na zeszły rok
Przewodnik średniowiecznego obieżyświata
Krew i zgliszcza
Portal Księgarski
Chrześcijaństwo
Świat Machulskich
Odlecieć jak najdalej
Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.
Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.
Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.
Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.